Legutóbbi cikkünkben arról beszéltünk, mit jelent a szeparációs szorongás, milyen jelei vannak és mit lehet vele kezdeni. Most azt az érdekes jelenséget szeretnénk átbeszélni, mikor az anyukának van szeparációs szorongása.
Blog
Eddig nyugodt, kiegyensúlyozott, mosolygós babád az utóbbi napokban látszólag minden ok nélkül sírva fakad, amint kiteszed a lábad a szobából? Nem kell megijedni, ez egy teljesen normális reakció.
Hatalmas változás a baba és a szülei életében, mikor belekezdenek a hozzátáplálásba. Izgalmas időszak ez, hiszen a baba, aki eddig csak anyatejet kapott (vagy annak hiányában tápszert), most elkezd ismerkedni a különböző ízekkel és állagokkal.
Az, hogy adjunk-e a kisbabánknak cumit, talán az egyik legmegosztóbb kérdés manapság. Így nem csoda, ha az újdonsült szülők elvesznek a különféle jótanácsok között, és tanácstalanul állnak a kérdés előtt. Nézzük meg, milyen előnyei és hátrányai vannak, ha cumit adunk a babának.
Az első részben már megosztottunk veletek pár tippet az újszülött ellátásával kapcsolatban, most folytatjuk a felsorolást. Az új családtag érkezésével szinte megszámlálhatatlan kérdés és feladat merül fel, ebben próbálunk segíteni.
A szülés közeledtével minden kismamában ezer meg egy kérdés kavarog, szeretnének mindent elrendezni még a kicsi érkezése előtt. A legújabb kis családtag fotózása is pontosan egy ilyen kérdés; az anyuka már hetekkel előtte azon agyal, vajon mikor a legideálisabb az első fotózást megejteni. Ugyan az apukák hajlamosak elodázni a kérdést, mondván, hogy ráérünk még, a kismamának mindenképpen megnyugtató, ha előre egyeztet a fotóssal, hogy semmiképpen se csússzanak ki az időből. Ne feledkezzünk meg az édes kellékekről sem, hiszen sokkal megnyugtatóbb, ha már a baba érkezése előtt beszerezzük a legaranyosabb ruhácskákat és kiegészítőket a fotózáshoz.
A legtöbb kismama lelkesen bújja az internetet, olvassa a terhességről szóló könyveket és vesz részt szülésfelkészítő tanfolyamon, ám a legtöbben nem fektetnek ugyanakkora hangsúlyt a szülést követő időszak tanulmányozására. Pedig a kisbaba megérkezése után kezdődik az igazi szülőség, a gyönyörű, de kihívásokkal teli gyermekágyas időszak. Éppen ezért fontos már előre tudatosan felkészülni erre az időszakra, átgondolni a lehetőségeket, és átbeszélni a párunkkal, családunkkal és barátainkkal minden felmerülő kérdést.
Ahogy azt előző cikkünkben írtuk, egy kisbaba sírásának megannyi oka lehet. Persze sokkal egyszerűbb megnyugtatni, ha éppen éhes, tele van a pelusa vagy melege van/fázik, hiszen ilyen esetekben a szoptatás, peluscsere és átöltöztetés egyszerű megoldást nyújtanak. De felmerül a kérdés, hogyan lehet megnyugtatni egy kisbabát, aki nem ilyen fizikai okok miatt sír, hanem a hirtelen megtapasztalt új világ ijeszti meg az addig ismeretlen új érzésekkel, hangokkal és fényekkel. Az újszülöttek megszületésüktől kezdve kis egéniségek, mindegyik másképpen reagál az őt ért hatásokra: van, amelyik könnyen alkalmazkodik az új világhoz, és van, amelyiknek sokkal több megnyugtatásra és figyelemre van szüksége ahhoz, hogy biztonságban érezze magát.
A babák életében nagyjából olyan 4 hónapos korban egy nagy alvás fejlődés megy végbe, ami könnyen meg tudja ijeszteni a szülőket. Hiszen ekkorra már végre úgy tűnik, hogy sikerült összecsiszolódni, kialakultak a közös kis szokások, a szülők értelmezni tudják a pici jelzéseit. Megnyugtatunk, az, hogy ekkor hirtelen megváltoznak az alvási szokásai, teljesen normális.
Terhesség során büszkeséggel figyeljük, ahogy pocakunk napról napra egyre növekszik, de persze nem tagadhatjuk le, hogy ott motoszkál legbelül a gondolat, szülés után vajon mennyi idő elteltével lehet a testünk olyan, mint régen. Általánosságban azt szokták mondani, hogy a testnek legalább annyi időre van szüksége a visszarendeződéshez, mint amennyi ideig változott. Legyünk hát nagyon türelmesek, hiszen akár 9 hónapba is telhet, mire minden - megközelítőleg - a régi lesz. Természetesen ez alatt nem kell tétlenkednünk, hiszen nagyon sok mindent megtehetünk, hogy a folyamat sikeresen végbemenjen. Előző cikkünkben már írtunk arról, mit lehet tenni a szülést követő időszakban, a gyermekágy alatt, most pedig nézzük meg, miként segíthetjük a regenerálódást a hat hét - császármetszés esetén inkább nyolc - letelte után.