A szabad mozgás biztosítása a babának
A baba mozgásfejlődése összetett folyamat, melynek megvannak a fix állomásai, viszont minden baba egyedi, így teljesen különböző tempóban sajátítják el az új mozgásformákat.
Az átfordulás, a kúszás, a mászás, az ülés, a felállás és persze a járás a baba mozgásfejlődésének legfontosabb állomásai. Szülőként pedig legfontosabb feladatunk, hogy ezeknek a gyakorlásához a megfelelő feltételeket megadjuk, éppen ezért olyan fontos a szabad mozgás biztosítása.
Régen bevett szokás volt, hogy a babákat járókába helyezték mikor ébren voltak, így a baba biztonságban volt, míg az anyuka elvégezte a házimunkát. Ez azonban nagyban késleltette a babák mozgásfejlődését, hiszen mindig egy adott helyen, adott játékokkal körülvéve töltötték az ébrenléti idejüket, kevesebb inger érte őket, és korlátozva volt a mozgásterük. Szerencsére manapság egyre kevesebb háztartásban találhatók meg ezek a járókák, és a legtöbb szülő inkább játszószőnyegre helyezi maga mellé a babát. Azonban a szabad mozgás biztosítása nem csupán ennyit jelent, rengeteg pont van, amire érdemes figyelni azért, hogy gyermekünk mozgásfejlődését segítsük.
Két fontos kitétel van: a babát csak olyan helyzetbe szabad helyezni, melyet önállóan is fel tud venni, és legyen tere arra, hogy minden mozdulatot be tudjon fejezni, ne legyen akadályoztatva.
Tehát nagyon fontos minden esetben betartani, hogy ne erőltessük olyan mozgásra a babát, amire magától nem képes. Éppen ezért nem szabad ültetni, míg önállóan fel nem tud ülni, kézenfogva járatni vagy bébikompba helyezni, míg nem jár stabilan.
Akadályozni tudjuk a babát a szabad mozgásban egy nem megfelelő méretű ruhával, ha például túl szűk, nem tudja benne rendesen behajlítani a lábát. Az is gondot tud okozni, ha túl puha felületre helyezzük a babát, például a franciaágyon tölti a játékidejét, hiszen ezen a felületen nincs meg a megfelelő támasztéka. A kemény felületen ezzel ellentétben a baba minden mozgásáról visszajelzést kap, ebből tanulja meg, mit hogyan kell tennie egy-egy mozdulatsorhoz.
Az is probléma, ha túl kicsi a baba mozgástere, tehát fontos, hogy sokkal nagyobb helyet biztosítsunk neki, mint amennyit önmaga be tud mozogni. Mikor a baba elkezd forogni, már nem elég neki egy fél méteres játszószőnyeg, hiszen annak szélei korlátozzák abban, hogy kedvére forgolódjon, és balesetveszélyes is, ha egy hirtelen mozdulattal lefordul róla. Mikor elkezd kúszni majd mászni, hagyjuk, hadd fedezze fel az egész lakást - természetesen csak miután minden veszélyes dolgot elpakoltunk, minden balesetveszélyes helyiséget elláttunk a szükséges bababiztonsági felszerelésekkel. Így biztosan tudjuk, hogy a baba mindig azokat a mozgásokat végzi, melyekre képes, és a csillapíthatatlan kíváncsiságát is ki tudja elégíteni.