Háziállat baba mellett
Mikor a terhességi teszten végre megjelenik a várva várt második csík, akkor az első felhőtlen boldog pillanatokat gyorsan felváltja a kicsi érkezése miatti izgalom, aggódás és készülődés.
Ilyenkor minden kismama fészekrakó ösztöne beindul, és teljes babaváró üzemmódba kapcsolnak. Amellett, hogy melyik lesz a baba szobája, mivel és hogyan rendezzük be, milyen nevet válasszunk neki, milyen ruhákat, kiegészítőket, játékokat vegyünk, hirtelen az addig olyan természetesnek vélt dolgok, mint a háziállatunk is felmerül kérdésként.
Az újdonsült szülők ugyanis biztosan találkoznak majd olyan rokonnal vagy ismerőssel, aki nekik szegezi a kérdést: mi lesz a háziállattal a baba érkezése után? Rengetegen osztják azt a nézetet, hogy kisgyerekes lakásba nem való háziállat, hiszen megannyi betegséget terjeszthetnek, szinte lehetetlen a vedlő szőrük miatt egy kúszó-mászó baba számára tisztán tartani a lakást, sőt, akár meg is karmolhatják vagy haraphatják a picit.
Természetesen ez a kérdés nem ennyire fekete és fehér. Hiszen minden állatszerető tudja, hogy a háziállataink - legyenek azok kutyák, macskák vagy akár rágcsálók - ugyanúgy családtagok. Éppen ezért nem lehet annyira egyszerű a kérdés, hogy amint kisgyermek érkezik, a kedvencünknek mennie kell a háztól, hiszen akkor szinte senki nem tartana otthon állatot. De nézzük meg reálisan, milyen veszélyeket rejthetnek a háziállatok, és mik azok, amik inkább a túlféltés, a túlaggódás kategóriái, hogy tudjunk rá felelni az aggódó ismerősöknek.
Már terhesen is felmerülhet az aggodalom, hogy milyen veszélyeket rejthetnek a háziállatok a pocaklakóra nézve. Hiszen már ekkor nagyon fontos, hogy a kismama odafigyeljen arra, mit eszik, mozogjon rendesen, és nyugodt, békés környezetben várja gyermekét. A háziállatok legtöbb betegsége az ember számára teljesen veszélytelen, de sajnos vagy egy-két kivétel is ezalól. A legfontosabb az úgynevezett toxoplazmozis nevű betegség, melyet legtöbbször - de nem csak és kizárólag - macskáktól kaphatunk el. Ez a betegség az egész terhesség alatt nagyon veszélyes, de csak abban az esetben, ha még nem estünk át soha rajta, hiszen aki már korábban elkapta, az immunis rá. Ezt egy egyszerű vizsgálattal meg lehet állapítani, melyet minden cicatulajdonosnak ajánlott elvégezni, főleg, ha a macska nem csak benti, hanem ki is járhat. Megelőzés képpen fontos, hogy ne érintkezzünk idegen macskákkal, és ne a kismama cserélje otthon a cica almát. Meg kell jegyezni azonban, hogy nem csupán macskától lehet ezt elkapni, hiszen megfertőződhetünk mosatlan zöldségtől vagy gyümölcstől, nem megfelelően hőkezelét hústól is. Éppen ezért nagyon fontos, hogy terhesen kiemelten figyeljünk oda a megfelelő higiéniára, és ne együnk olyan húsos ételt, mely nincs teljesen átsütve, ezért a kolbász, a véres steak vagy a tatár beefsteak terhesen tiltott. Amennyiben kutyánk van otthon, akkor is fontos, hogy ne a terhes kismama szedje össze a kutyakakit. Vonatkozik ez a rágcsáló, hüllő vagy madár lakhelyének tisztítására is.
Fontos, hogy már terhesség alatt készítsük fel háziállatunkat a baba érkezésére. A 9 hónap éppen elegendő idő arra, hogy új szabályokat vezessünk be, hogy hova mehet és hova nem, valamint ha fiatal vagy nem szófogadó állatról van szó, akkor érdemes felkeresni egy megfelelő szakembert, aki be tudja neki tanítani az alapvető parancsokat. Fontos, hogy a baba érkezésével is figyeljetek oda, hogy a kiskedvencetek pozitív érzésekkel párosítsa az új családtagot. Érdemes még a kórházból hazaérkezés előtt a cicánkkal vagy kutyánkkal megszagoltatni a baba ruháit, hogy már előre hozzászokjon. Amint összeszoktak indulhat a móka: nincs is annál jobb emlék, mint egy közös újszülött fotózás a házikedvencünkkel. Öltöztessük kisbabánkat kutyus ruhába vagy válasszunk neki nyuszi jelmezt, és az imádnivaló képek biztosan garantáltak!