A baba mozgásfejlődése II.
Az előző blog bejegyzésben megnéztük, hogy milyen mozgásfejlődési szakaszok várhatók a baba életének első fél évében, hogyan indul be a folyamat, mely során a szinte teljesen mozdulatlan újszülött szépen lassan kezdi felfedezi maga körül a világot.
Először a kis fejét emeli meg, majd tartja egyre hosszabb ideig, utána már a könyökére majd a tenyerére is fel tud támaszkodni, majd megtanul hátról hasra és vissza is megfordulni, aztán saját tengelye körül forog. Ahogy írtuk, ugyan vannak nagyon gyorsan fejlődő babák, akik már fél évesen elkezdenek kúszni, de nagy átlag inkább 8-9. hónaposan tanulják meg a kúszással majd mászással járó helyváltoztatást, ezzel pedig egy teljesen új, felfedezésre váró világ tárul eléjük.
8-9. hónaposan
Egy 8-9. hónapos babának már hatalmas mozgástérre van szüksége, így ha eddig nem is tartottuk be teljesen a szabad mozgás biztosításának elvét, és néha, szükség esetén járókába raktuk a babát, akkor mostantól már biztosan elpakolhatjuk. A baba mozgásának fejlődésében is akadályozó tényező, ha korlátozzuk a teret, amiben mozoghat, és ekkorra már a gyermek sem szeret a járókában lenni, amit bizony kitartó sírásával is jelez. Érdemes ekkorra már a lakást bababiztossá tenni: az éles sarkokra élvédőt, az asztal szélére sarokvédőt tenni, a konnektorokat dugóval ellátni, a gyakran használt ablakra biztonsági zárat helyezni, a veszélyes konyhai felszereléseket és vegyszereket egy-egy szekrénybe csoportosítani, melyet biztonsági zárral tudunk elzárni.
A baba szabályos kúszásának kialakulása is hosszú folyamat, mely sok gyakorlást igényel. Eleinte lehet, hogy hátrafelé tolja magát, és időbe telik, míg ráérez, hogyan kell összehangolni a kezeinek és lábainak a mozgását. Ideális esetben a baba váltott kézzel és lábbal kúszik, ellenkező esetben érdemes megkérdezni róla a védőnőt és a gyerekorvost. De sok baba olyan gyorsan vált a kúszásról a mászásra, hogy nincs idejük tökéletesre csiszolni a technikájukat. Sokszor megfigyelhetjük, hogy a baba négykézlábra áll és hintázik, vagy a popsiját a magasba tolja - ezek a mászás megalapozásához szükségesek. Gyanújel, ha a baba kúszás során egyszerre használja a két kezét, vagy mindig csak egy oldali végtagjait használja. Akkor is érdemes szakembert felkeresni, ha négykézlábas helyzetben a térdei nem tudják megtartani, és szétcsúsznak alatta.
10-11. hónaposan
A baba ilyenkor már ügyesen mászik, ha eddig még nem sikerült kiülnie, akkor mostanra már biztosan ez is megy neki. Van olyan csecsemő, aki oldalfekvésből nyomja ki magát ülésbe, mások négykézlábas helyzetben tolják oldalra a popsijukat és így ülnek ki. Nem probléma, ha egy ideig a baba még támaszkodik az egyik kezére, és csak a másikkal tud szabadon játszani, ahogy fejlődik az egyensúlyérzéke, úgy fog tudni szépen, önállóan is ülni. A babák mozgásfejlődése ilyenkor robbanásszerű gyorsaságra kapcsol, alig kezdenek neki a kúszás-mászásnak, sok baba gyorsan utána fel is térdel, van, amelyik kapaszkodva fel is áll. Ahogy egyre többet gyakorolják ezeket a mozgásformákat, úgy ügyesedik az egyensúlyérzékük. Idővel már próbálkozik kapaszkodás nélkül is állni pár másodpercig, majd a bútorok melletti lépegetést is elkezdi. Mindenképpen fontos felkeresni szakembert, ha ekkorra a baba még nem kezd el mászni, vagy még 11 hónaposan sem tud önállóan ülni.
A babák önálló járásának kialakulása egy nagyon hosszú és összetett folyamat. Az, hogy melyik mikor kezd el önállóan járni, nagyon egyéni, hiszen egy éves kortól másfél éves korig teljesen normális.