Az újszülött alvása
Mikor a baba megszületik, az aranyóra után egy 24 órás pihenős időszak következik, amikor csak akkor van ébren, ha eszik, vagy ha felkeltik olyan tevékenységekkel, mint a pelenkázás, a kórházi vizsgálatok vagy a fürdetés.
Ugyan ezután már olykor ébren marad nézelődni, a legtöbb baba az első hetekben még szinte egész nap alszik - persze vannak olyan kivételek, akik már az első napokban is több ébrenléti időt igényelnek. De ilyenkor még annyira gyakori, hogy belealszik az evésbe, hogy szinte számon se tartjuk, hányszor alszik egy nap. Az újszülöttek az anyaméhhez hasonló közegben érzik magukat a legjobban, éppen ezért szeretnek bekuckózni alvás közben. Egy babaöböl ezért tökéletes választás, ráadásul a lakás bármely pontjára magunkkal vihetjük benne a babaát.
Az első pár hét után azonban mindegyik babának egyre több lesz az ébrenléti ideje, ekkor általában 4 alkalommal alszanak egy nap. Egyes babák eleinte nem különböztetik meg az éjjelt a nappaltól, így hajnalban is van, hogy felkelnek nézelődni, sőt, van, amelyik teljesen felcseréli a két napszakot. Ez teljesen természetes, hiszen idő kell, hogy a baba megtanulja a napszakok váltakozását, az anyaméhben ebből nagyon keveset érzékelt. Egyes babák már a pocakban alkalmazkodtak az anyukájuk ritmusához, ezért ha terhesen sokáig fent volt, vagy éppen hajnalban kelt, akkor ők is ezt a szokást veszik fel. De akadnak olyan babák is, akiket a pocakban nappal mindig elringatott az anyuka mozgása, és pont akkor tudtad aktívak lenni, mikor az anyuka este aludni tért. Náluk már ekkor megfigyelhető volt, hogy amint az anyuka lepihent, azonnal elkezdtek mocorogni, rúgdosni.
Ezt a rossz szokást vagy idővel elhagyják, vagy nekünk kell szépen lassan, apránként úgy alakítani az alvásokat és ébrenléteket, hogy a baba megtanulja, mikor jön el az este, amikor több és hosszabb alvásra van szükség. Nem kell drasztikus lépésekre gondolni, apró jelekkel meg tudjuk tanítani a babát a napszakok váltakozására. Fontos, hogy míg éjszaka biztosítsuk neki a csendet, addig nappal szokja meg a tevékenységekkel járó alapzajt. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy mikor a pici aludni megy este, akkor meg sem lehet moccanni, de érdemes lehalkítani a tv-t, és csendesebbre fogni a beszélgetés hangerejét is. Ne féljünk nappal házimunkát végezni, nem kell mindenáron elnyomni az utca zaját, beszélgessünk és tevékenykedjünk nyugodtan - természetesen az ordító zene ugyanúgy nem ajánlott. A fényre is ugyanígy figyelni kell. Főleg nyáron fontos a jó sötétítő, hiszen ekkor még világos van, mikor letesszük aludni, és korán kel fel hajnalban a nap. A nappali alváshoz is teremtsünk kellemes félhomályt, de semmiképp sem érdemes teljes sötétségben altatni. Ahhoz, hogy éjszaka hosszabban tudjon aludni, fontos, hogy nappal ne aludja túl magát. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a nyűgös, szemmel láthatóan álmos babát ne engedjük elaludni, de próbáljuk meg érdekes játékkal felkelteni a figyelmét, szórakoztatni, és így szépen, apránként nyújtani a nappali ébrenléti idejét.
A 4-6. héten a babák már nagyjából 30-60 perc ébrenlétre is képesek két alvás között, ekkor érdemes már egy nagyjábóli napirendet bevezetni. Nem érdemes fix időpontokhoz ragaszkodni, érdemes inkább stopper szerint követni a baba ritmusát, megfigyelni, hogy mennyi időt tud nyűgösködés nélkül ébren lenni.