A 2-3 hónapos baba alvása
A legutóbb meséltünk már az újszülött alvásáról, most nézzük meg, hogyan alakul az alvási ritmusuk később.
Olyan 4-6 hetes korukban figyelhető meg, hogy a babák ébrenléti ideje meghosszabbodik. Ekkor már az aluszékonyabb babák is képesek két alvás között fent lenni kb egy órát. Ez az időszak tökéletes az úgynevezett pocakidőre, vagyis hasaltatára, valamint a közös játékra, felfedezésre is. Ekkor a kezdeti kaotikus napok kicsit rendeződni látszanak, kialakul egy nagyjábóli napirend, a baba nappal 4 alkalommal alszik, ekkor még rövidebbeket. Ez azonban még korán sem egy fix napirendet jelent, hanem inkább a tevékenységek utániságát, ami pont tökéletes ahhoz, hogy a baba szépen lassan megszokja, mi várható a nap folyamán.
Ilyen kisbabával inkább stopperszerűen kell elképzelni a napokat. A baba felkel reggel, és onnan indul az óra, majd eszik, játszik, alszik, és ez a kör ismétlődik a nap folyamán még háromszor. A reggeli kelés lehet változó, de akár fix időpont is. Minden baba más, már ilyen kicsiként is megmutatkozik az egyéniségük. Van amelyik koránkelő, van, amelyik éjszakai bagoly, akad, aki reggel mindig percre pontosan kel, a másik baba pedig teljesen változó időpontban. Mikor reggel felkel, indulhat a stopperóra, persze ezt sem kőbevésett időintervallumokban kell elképzelni, hiszen a legtöbb baba reggeli ébredés után hamarabb elfárad, délután pedig több ideig bírja két alvás között, de akad olyan is, aki az esti hosszú alvás után sokáig fent tud lenni reggel. Ezeket az apróságokat mind nekünk, szülőknek kell megfigyelni, pontosan ezért fogjuk mi tudni a legjobban, hogy mire van szüksége a babánknak. Ha megfigyeltük, hogy a babánk ébredés után 30-60 percet tud nyűgösködés nélkül ébren lenni, akkor várjuk az első álmosságjeleket, és már visszük is aludni. A legtöbb babának ideálisabb, ha ébredés után eszik, majd játszik, peluscsere és elalszik, hiszen így nem zavarja meg az emésztés alvás közben. Ez főleg akkor igaz, mikor még kicsik, és inkább többször keveset alszanak, hiszen később a hosszú alvást az éhség is félbeszakíthatja. Vannak babák, akik viszont szopizás közben szeretnek ellazulni az alváshoz, vagy akár a cumisüvegből iszogatva tudnak lenyugodni annyira, hogy az ágyba rakva szépen elaludjanak. Ez sem okoz problémát, sok szopizó baba kifejezetten tudja, mikor szeretne sokat enni, és mikor csak egy kicsit elalvás előtt.
A következő nagy változás akkor következik, mikor a baba elhagyja a negyedik alvását. Ekkor azt vehetjük észre, hogy hiába figyeljük egy óra ébrenlét után az álmosságjeleket, a baba egyre tovább bírja nyűgösködés nélkül, így az alvások ideje egyre tolódik. Kettő-három hónaposan a babák már kb 1,5-2 órát is fent tudnak lenni két alvás között. Általában a negyedik alvást szinte észrevehetetlenül elhagyják, hiszen ekkor még nem órához kötött a napirend, ideális esetben az esti alvás hozzávetőlegesen egy órás intervallumon belül fix, a többi alvása pedig a baba álmosságától valamint az alvás hosszától függ. A legjobb tanács erre az időszakra, hogy alkalmazkodjunk a baba ritmusához, ne próbáljuk meg csak azért besúvasztani a napba a negyedik alvást is, mert addig az volt a megszokott, hiszen ezzel csak megzavarjuk, akár az esti fektetést is eltolhatjuk túl későre. Ha észrevesszük, hogy a baba egyre több ideig tud ébren lenni, de esetleg a három alvással még nem teljesen jön ki a napunk, akkor próbáljuk meg az ébrenléti időket szépen lassan kitolni. A legfontosabb a fokozatosság, 5-10 perces nyújtások elegendőek, hiszen ha a baba túlfárad, nehéz lesz elaltatni.
A 2-3 hónapos baba esti alvását legjobban az esti rituáléval tudjuk megalapozni, hiszen a csecsemők szereti a stabilitást, a kiszámíthatóságot, ettől érzik magukat biztonságban. Az ilyen pici babák éjszakai ébredései még teljesen normálisak, sőt az éjszakai szopizás vagy tápszer ivása is. Általában megfigyelhető, hogy az első alvásuk a leghosszabb, akár 5-7 órás is lehet, majd ezután gyakrabban kelnek fel enni.