Hogyan tárold a gyerekjátékokat?
Ha belépünk egy lakásba, egy perc alatt ki lehet találni, hogy kisgyerekes család otthona-e, és milyen idős a gyerek.
Amint megérkezik a gyerek a családba - sőt, már amikor megfogant -, teljesen átalakul a lakás, eleinte a gyerek dolgai csak a saját szobáját foglalják el, majd ahogy nő a gyerek egyre több teret hódít magának. Párat pislantanak a szülők, és máris azt veszik észre, hogy a kúszó-mászó vagy éppen totyogó gyerek játékai már a létező összes szobában megtalálhatóak. Eleinte ugyan kényelmesnek tűnik, hogy minden szobában van egy-két játék, amivel le tudja kötni magát a gyerek, de idővel nagyon frusztráló tud lenni, ha lépten-nyomon játékokon lépkedve fájlaljuk a lábunkat, és a nappaliba is csak úgy lehet bejutni, ha utat vág magának az ember a játéktengeren.
Természetesen minderre nem az a megoldás, hogy mérgünkben összecsomagoljuk az összes játékot és elajándékozzuk vagy kidobjuk, hiszen a gyerekeknek sok játékra van szüksége, melyek fejlesztik a különböző készségeiket. Viszont mindenképpen érdemes pár dolgot bevezetni a játékok tárolásával és a rendrakással kapcsolatban, akár már a totyogó kisgyerek mindennapjaiba is, hogy idővel teljesen hétköznapivá váljon. A gyerekek fejlődéséhez is nagyon fontos, hogy ne legyen a tér tele zsúfolva sok-sok játékkal, hiszen úgy csak kapkod a játékok között, sosem tanulja meg, hogyan kell elmélyülni egy-egy tevékenységben, és hogyan tudja magától felfedezni, hány féle képpen lehet vele játszani. A rendezett, letisztult tér nem csak a szülő közérzetét javítja, hanem a gyermek hangulatán is sokat segít.
Éppen ezért fontos, hogy mindenképpen gondoljunk a játékok tárolására. Rendet csak akkor lehet tartani, ha mindennek megvan a saját helye. Érdemes beszerezni több játéktárolót, kosarakat, polcokat, melyeket el tudtok helyezni a különböző szobákban, így mindig tudni lehet, melyik játék hova való. Ha már nagyobb gyerekről van szó, akár fel is lehet címkézni a tárolókat, például egy kinyomtatott autó, labda vagy építőkocka képével, így a rendszerezést is tudjátok gyakorolni. Érdemes néhány játék helyszínét korlátozni, és ezekhez a szabályokhoz ragaszkodni, így elkerülhető, hogy elvesszenek az apró hozzávalók. Például a legókat és építőkockákat érdemes egy összehúzható játéktároló szőnyegbe pakolni, hiszen így biztos, hogy egyben marad a készlet. Ez a szőnyeg megfelelő méretű felületet biztosít a játékhoz, és utána az elpakolást is megkönnyíti.
Legjobb, ha már időben be van vezetve az esti rutinba a rendrakás. Mielőtt a család vacsorázni menne, mindig pakoljatok el minden játékot a saját helyére. Akár költhettek hozzá egy saját kis pakolós dalocskát is, amit közben együtt énekelhettek, a gyerekek szeretik a tevékenységeket dalokhoz kötni, így sokkal könnyebben csatlakoznak. Ezzel a módszerrel a gyerekek megtanulják a rend szeretetét és a fegyelmet, sokkal könnyebb lesz abbahagyni a játékot, hiszen tudják, hogy a vacsorára hívás azzal jár, hogy el kell pakolni. A vacsora elfogyasztása és a lefekvés is sokkal jobban esik rendezett környezetben, arról nem is beszélve, mennyire felszabadító a szülőknek úgy lepihenni altatás után, hogy nem marad rájuk a pakolás.