Esti rutin kialakítása totyogóknál
A kisgyerekek akkor érzik magukat biztonságban, ha megbízható közeg veszi őket körül, ha tudják, mi miután következik, mik a szabályok.
Ez természetesen nem kőbevésett, percre pontos napirendet jelent, inkább csak a tevékenységek sorrendje az, ami meghatározó, és ami biztonságot sugalmaz a gyerekeknek.
Az esti rutin kialakítása már a babáknál is fontos, hiszen ez megalapozza a könnyebb altatást és a békés, pihentető alvást is. Ezért annak ellenére, hogy kisbabával még minden kiszámíthatatlan, érdemes egy-egy szokást akár már pár hónapos korban bevezetni, hogy mire a gyerek totyogóvá cseperedik, már legyen számára fix, megbízható kiindulópont. Ebből tudunk aztán építkezni, és kialakítani azt az esti rutint, mely a szokások által segít neki lecsendesedni, lenyugodni. Egy energiabomba totyogó számára ez kiemelten fontos, hiszen egész nap keresik az ingereket, jönnek-mennek, pakolásznak, egy percre sem állnak meg, ezért nagyon nehéz őket lecsendesíteni, átmenetet kialakítani az ébrenlét és az alvás között. További előnye még a fix rutinnak, hogy lehetőséget nyújt az együtt töltött időre, mely szintén növeli a gyermek biztonságérzetét, és erősíti a szülőkkel való köteléket. Mikor a kisgyerek már bölcsödébe vagy óvodába jár, még nagyobb szerepe van ennek a közös családi időnek, hiszen a sok külön töltött időt sok gyermek ekkor akarja pótolni, így ha nem kapják meg a nap végén a kellő figyelmet, elhúzódhat az altatás vagy igényelhetik a szülők közelségét az éjszaka folyamán többször.
A rutin kialakításának első lépése, hogy meghatározzuk az alvásidőt. Természetesen ez nem egy percre pontos időpont, hanem inkább egy intervallum, de ahhoz elengedhetetlen, hogy mindenki tudja, mi mikor következik. Az esti rutin hossza ideális esetben legalább fél óra, de akár egy óra is lehet, annál több viszont nem, mert azt már nem tudja egységben értelmezni a gyermek. Ezután meg kell határozni azokat a tevékenységeket, melyeket szeretnénk a rutinba bevezetni, valamint a sorrendjüket is. Vannak olyan tevékenységek, melyek adják magukat, mint például a közös vacsora, a mosakodás, öltözés, az altatás, és vannak olyan nyugtató tevékenységek, melyeket a családunkra szabva választhatunk meg, mint például a csendes játék, meseolvasás, nyugtató zene hallgatás, babamasszázs, összebújás, a nap átbeszélése stb. Bármi olyan, ami arra készteti a kicsit, hogy lenyugodjon, leüljön, egy tevékenységre koncentráljon. Nem szabad azonban mereven ragaszkodni az első kigondolt tervhez, jobb, ha a gyerek reakciói alapján mindig újratervezzük. Például van gyerek, akit a fürdés lenyugtat, így utána elég egy-két perc bújás és már aludhat is, de van olyan, akit felpörget, így nekik kellhet akár fél óra csendes foglalkozás is a szobában alvás előtt.
A kellékek, szokások is nagyon fontos részei a rutinnak, jelenlétük megerősíti a gyermeket abban, hogy mi következik. Mindenképpen jó ötlet egy alvós állatka bevezetése, hiszen egy idő után a gyermek ragaszkodni fog hozzá, tudni fogja, hogy vele biztonságos aludni, nem lesz este egyedül, később akár jelezheti is, hogy álmos, ha odabújik hozzá. Tökéletes alvás előtti szokás lehet, ha a gyerekkel együtt húzzuk be a sötétítő függönyt, ha elalvás előtt mindig ugyanazokkal a szavakkal és puszival köszönünk el.