Így fejleszd a 0-4 hónapos babádat
Míg a babák nem tanulnak meg felülni, csak a hátukon vagy a hasukon fekve tudnak játszani.
Ez eleinte nem okoz problémát, viszont idővel a kicsi egyre több mindent szeretne elérni, csinálni, és kezdi frusztrálni, hogy még nem képes szabadon játszani. Arról már írtunk, mit tehetünk, ha a baba nem szeret hason lenni, hiszen a pocakidő kiemelten fontos. Most nézzük meg, milyen játékokat válasszunk egy pár hónapos csecsemőnek, melyek biztonságosak, és nem csak leköti a figyelmüket, hanem közben fejleszti is őket. Hiszen a játékok segítik az érzékszerveik, a mozgásuk és az agyuk fejlesztésében, valamint a szülőkkel és a környezetükkel való kapcsolat kialakításában.
Az első és legfontosabb, hogy megteremtsük a babának a játékhoz szükséges biztonságos környezetet. A szabad mozgás elve már ilyen kis korban is nagyon fontos. Ne helyezzük a babát az ágyra vagy a kanapéra, hiszen bármikor meglephet minket egy hirtelen átfordulással, és leeshet a magasból. Legjobb, ha átalakítunk neki minden szobában a földön egy kellemes játszó környezetet. Hogy védjük a hideg és a kemény felület miatti sérülések ellen, mindenképpen szerezzük be egy játszószőnyeget, melyre nyugodtan lerakhatjuk játszani.
Válasszunk olyan játékokat, amelyek stimulálják a baba látását, hallását, tapintását, szaglását és ízlelését. A kisebb babák még nem látják tisztán a távoli dolgokat, ezért olyan játékokat adjunk nekik, amelyek élénk színűek, kontrasztosak és mintásak. A 2-3 hónapos babákat még jobban leköti a kontrasztos fekete-fehér felület, a többi szín csak később kezdi el érdekelni őket. A babák hallása is hihetetlen tempóban fejlődik ebben az életkorban, ezért olyan játékokat adjunk nekik, amelyek különböző hangokat adnak ki, mint például a csörgők, amelyek könnyűek, kézre állnak, így ők is kézbe tudják venni. A babák szeretik megfogni és megrágni a játékaikat, adjunk nekik különböző anyagú, formájú és textúrájú tárgyakat, hogy több mindent megtapasztaljanak. Például egy rágóka vagy egy puha könyv nagyon jó választás lehet, fontos, hogy semmi apró, leszakítható és lenyelhető ne legyen rajta, és a plüssállatok sem ideálisak még ilyen kicsiként, mert könnyen lenyelhetik a szöszöket belőle.
Válasszunk olyan játékokat, amelyek segítik a baba mozgásfejlődését és izomzatának erősítését. A 3-4 hónapos babák már szépen emelik és tartják a fejüket, támaszkodnak pár percig az alkarjukra, nyúlnak a játékokért, sőt néhányan már próbálkozhatnak az átfordulással is. Olyan játékokat válasszunk, melyek inspirálják ezeket a mozgásokat, hogy az izmaik egyre jobban fejlődjenek.
A babák nagyon szeretnek ölben lenni, hiszen ott sokkal több mindent láthatnak, és mind a két kezük szabad a játékhoz, mégse vigyük túlzásba az ültetést, hiszen ebben a korban még nem elég fejlettek hozzá. Ahhoz, hogy megfelelően tudjanak fejlődni, fontos, hogy minél több időt töltsenek a játszószőnyegen szabadon, és gyakorolhassák a korunknak megfelelő mozdulatokat.