Babahordozás
A hordozás hosszú ideje része az emberi kultúrának, régen mindennapos volt, hogy anyukák magukra kötötték a babát, és így mentek ki a földekre dolgozni, vagy gondozták a többi gyermeküket.
Sajnos hosszú időre ez a szokás feledésbe merült, és csak az utóbbi pár évben kezdték ismét felfedezni előnyeit. A babahordozás szerencsére napjainkban egyre elterjedtebb, manapság már senki sem lepődik meg, ha az utcán sétálva vagy a buszra felszállva az anyjáva vagy apjára kötött, édesdeden alvó kisbabát lát. Ez a gyakorlat nemcsak kényelmes és praktikus, hanem erősíti az anya és a csecsemő közötti kapcsolatot is.
Miért érdemes hordozni?
A babahordozásnak számos előnye van mind az anya, mind a csecsemő számára. A legkönnyebb módja, hogy ki tudjuk elégíteni az újszülött közelség és biztonság igényét, miközben az anyukának is szabadon maradnak a kezei. A hordozással minden hétköznapi tevékenység sokkal könnyebb lesz, legyen szó a házimunkáról, a közlekedésről, a bevásárlásról. Sőt, rengeteget segít a baba körüli teendőkben is, hiszen a hordozott baba az ismerős ringatástól könnyedén elalszik, és ha megéhezik, szopizni is tud az anyjára felkötve. Az anya testi közelsége segíti a csecsemő testhőmérsékletének szabályozását, a szívverését, és csökkenti a stresszt. Nem csak a kisbabákat érdemes hordozni, hiszen a nagyobb gyerekekkel is praktikus a használata. Megfelelő hordozót választva egy totyogót is hordozhatunk, sőt akár egy 2-3 éves gyermek mellett is segítség, hogy fel tudjuk kötni a hátunkra, ha elfáradt például kirándulás közben.
Mikor nem szabad hordozni?
Megfelelően kiválasztott hordozóval szinte minden gyereket lehet hordozni. Érdemes azonban utánajárni, hiszen más fajta ajánlott egy újszülöttnek, és más megfelelő egy nagyobb gyermek igényeinek. Fontos figyelni a szülő egészségére is, így mindenképpen tartsuk be az ajánlásokat. Az anyuka szülés után várja ki a 6 hetes gyermekágyat huzamosabb hordozás előtt, hiszen a felépülést akár egy 3-4 kilogrammos baba is gátolhatja, sőt okozhat komoly problémákat az idő előtti erőltetés. Ahogy a gyermek súlya nő, szintén fontos figyelni, hogy mikortól érdemes már háton csak csípőn hordozni, hogy ne terheljük meg a derekunkat.
Milyen hordozók közül választhatunk?
Rengeteg féle hordozó létezik. Újszülötteknek a rugalmas vagy szövött kendő közül választhatunk, melyeknek kötését ugyan gyakorolni kell, de egy idő után kézre áll a mozdulat, és csak ezek tudják kellőképpen alátámasztani a babát. Általában olyan 3-4 hónapos kortól cserélhetjük le pl. csatos vagy mei-taira. Csípőhordozót már ülni tudó, totyogóknál érdemes beszerezni, nagy előnye, hogy gyorsabban felcsatolható, így mindig kéznél van, ha a baba felkéreckedik az ölünkbe, mégis szeretnénk közben tevékenykedni is. Használata ajánlott, ha már megterhelő a hátunknak a gyermek súlya, hiszen így a súly nagy részét átveszi a csípőhordozó.