Anyai stressz és kimerültség kezelése
Az anyaság közel sem olyan, mint amilyennek a filmek leírják. Nem csupa rózsaszín vagy babakék színű köd, nem rózsaillatú, és nem minden másodperce kacagással teli csoda pillanat.
Egy kisbaba érkezése a családba alapjaiban változtatja meg a szülők életét. Igen, rengeteg örömöt hoz, izgalmas, kalandos és nagyon sokszor mókás lesz az élet, az ember szinte felfedezi a második gyerekkorát, mikor az önfeledten kacagó gyermekével játszik. De a hétköznapok tele vannak nehézségekkel, megoldandó problémákkal és kérdésekkel, bizonytalansággal, sok-sok kakis pelussal, átvirrasztott éjszakákkal, kialvatlansággal, és azzal a mérhetetlen felelősséggel, mely az újdonsült szülők vállát nyomja, hogy egy kis élet mindenben rájuk van utalva, és a nap minden percében készenlétben kell állni. Főleg az anyukáknak nehéz ez az időszak, hiszen ők vannak otthon a babával minden nap, és sokáig hozzájuk ragaszkodik a legjobban a baba.
Az anyai kimerülést, a stresszt fontos kezelni, hiszen ahogy tartja a mondás: a baba akkor van jól, ha az anyja jól van - boldog anya, boldog baba. Nézzünk néhány tippet és gyakorlatot, melynek segíthetnek kicsit levezetni a stresszt, kikapcsolni és kiszabadulni pár percre a mókuskerékből, hogy utána újult erővel vethessük bele magunkat a gyereknevelésbe.
Légzőgyakorlatok és meditáció
A mély légzés segít csökkenteni a stresszt és megnyugtatni az idegrendszert. Már napi pár perc koncentrált légzőgyakorlat is segít, nincs más dolgod, mint kiválasztani egy nyugodt pár percet, mikor például alszik a baba vagy az apja elvitte sétálni. A lényeg, hogy telepedj le egy csendes, kényelmes helyen, csukd be a szemeidet, és lassan lélegezz az orrodon be, majd a szaggatottan fújd ki a szádon. Eleinte számolhatsz is: belégzés míg ötig elszámolsz, bent tartod a levegőt míg ismét ötig számolsz, majd lassan kifújod és közben elszámolsz hétig. Csak a légzésre koncentrálj, végezd el a feladatot legalább még ötször, vagy amíg jól esik. Erre a kis időre kapcsold ki a többi gondolatod. Ha elég sokáig és kitartóan gyakorlod, eljuthatsz egy meditatív, nyugalmi állapotba, mely segít megélni az aktuális pillanatot, és enyhíti a mindennapi stresszt.
Friss levegő, könnyű séta
A szabadlevegőn töltött idő nem csak a gyerekek számára nagyon fontos, hanem a felnőttek lelki egyensúlyához is hozzájárul. Ha még kisebb, pár hónapos a gyerkőc, érdemes minden nap egy kis szabadtéri pikniket betervezni. Míg a baba a leterített pokrócon játszik, addig az anyuka élvezheti a természet hangjait és feltöltődhet egy kis napfürdőzéstől. Totyogóval már nehezebb ezt a nyugodt állapotot elérni, hiszen rájuk minden pillanatban figyelni kell, nagy mozgásban vannak. Ilyenkor érdemes egy másik felnőtt kíséretében lemenni, hiszen akkor nem csak az anyukának kell rá figyelnie, és a gyerkőc is jobban eljátszik nagyobb társaságban. Néha nagyon felüdítő és szívmelengető lehet, mikor a napsütést élvezve csak annyi a dolgunk, hogy nézzük, milyen boldogan kacagva labdázik gyermekünk az apukájával vagy nagyszülőkkel.
Kérj segítséget
A nagyszülők segítsége hihetetlen áldás tud lenni a szülők számára. Fontos, hogy az anyuka ne gondolja, hogy mindent mindig neki kell megoldania, és hogy rossz szülő lesz attól, ha néha 1-2 órára rájuk bízza gyermekét, míg ő feltöltődik. Egyrészt kiemelten fontos, hogy érezzük, nem kell mindennel egyedül megbízkóznunk, másrészt csak így tudunk igazán csak önmagunkkal vagy a párunkkal minőségi időt eltölteni, harmadrészt a gyermeknek és a nagyszülőknek is jó, ha együtt lehetnek, összeszoknak, együtt játszanak.
Lepd meg magad apróságokkal
Nagyot tud lendíteni az ember motivációján, ha utána meglepi magát egy-két aprósággal. Nem kell nagy dologra gondolni, elég, ha néha veszünk magunknak egy szelet csokit vagy a kedvenc innivalónkat, beszerezzük a régen várt könyvsorozatunk új részét. Érdemes arra is időt szakítani, hogy megtartsuk nőiességünket, újítsuk meg a sminkkészletünket, vásároljunk magunknak egy gyönyörű, új női táskát vagy trendi, otthoni ruhákat. Gondoskodjunk magunkról, gondoljuk át, mitől éreznénk magunkat jobban a bőrünkben, és adjuk meg magunknak.