Szoptatás vagy tápszer: előnyök és hátrányok
Régen nem volt kérdés, hogy mivel etetik az újszülötteket, hiszen az egyetlen választás az anyatej volt.
Ha mégis gond adódott volna az anyukával, vagy ritka betegség miatt nem tudott szoptatni, ne adj isten a baba elárvult, akkor más anyuka bevizsgált anyatejét kapták a csecsemők. Ha az sem állt rendelkezésre, akkor állati tejjel táplálták, ami nem megfelelő a csecsemő emésztésének, így sok kisbaba meg is betegedett. A tápszer feltalálásával ez megváltozott, most már sokkal könnyebben kiváltható az anyatej, és már sokaknál alapból felmerül a kérdés, hogy a szoptatást válasszák vagy a mesterséges etetési lehetőséget. Rengeteg tényező van, ami befolyásolhatja a döntést, mind a két módszernek vannak előnyei és hátrányai egyaránt. Mostani cikkünkben a szoptatást járjuk körül, legközelebb pedig a tápszeres etetés előnyeiről és hátrányairól fogunk írni.
Szoptatás
A baba számára a legoptimálisabb táplálékot az anyatej biztosítja. Tartalmaz minden szükséges fehérjéket, zsírokat és vitaminokat, így tökéletesen alkalmazkodik a csecsemő táplálkozási igényeihez - egyedül a K vitamin az, amit ugyan szintén tartalmaz bizonyos mennyiségben, de a biztonság kedvéért plusz adatok szükséges adni az anyatejes babáknak.
Az anyatejben található anyagok segítik az immunrendszer erősítését és védelmet nyújtanak a fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Ez a védelem nem csak a szoptatás idejére szól, hanem egy egész életre megalapozza a gyermek egészségét - ebben rejlik talán az anyatej legnagyobb előnye, melyet a tápszer egyáltalán nem tud biztosítani. Az anyatej segít a csecsemő immunrendszerének kiegyensúlyozásában, és az allergiák kialakulásának csökkentésében.
Az anyatej könnyen emészthető, és segít a csecsemő gyomrának és emésztőrendszerének fejlődésében is. Tévhit, hogy az anyuka által elfogyasztott ételek befolyásolják a baba emésztését, hangulatát vagy alvását - sőt a tápszeres babákra jellemző inkább a hasfájás, míg meg nem találják a számukra megfelelő tápszert.
A szoptatás során szoros kötelék alakul ki a baba és az anyuka között, mely mind a kettőre számos pozitív hatással van. Ez a fajta kapcsolódás segít az anyukának ráhangolódnia gyermekére és igényeire, a felszabaduló hormonok pedig nagyban hozzájárulnak az anyuka megfelelő lelki állapotához is. A szoros fizikai kontaktus az újszülött elemi szükséglete, csecsemő érzi az anya közelségét, ami biztonságérzetet nyújt neki. A szoptatás során kialakuló bőr-bőr kontaktus, a felszabaduló hormonok és endorfinok segíti a baba hőmérsékletszabályozását és elősegítheti a csecsemő stresszreakcióinak csökkentését. Ezáltal elmondható, hogy a szoptatásnak nem csak táplálási célja van, hanem ugyanúgy szolgálja a megnyugvást is.
A szoptatás kényelmes és költséghatékony. Mindig rendelkezésre áll, hiszen az anya mellében a tejtermelés állandó, és külön előkészületet sem igényel az etetés. Valamint nem merül fel plusz kötlség sem, hiszen nem szükséges tápszert, cumisüvegeket, melegítőket, fertőtlenítőket stb. beszerezni.
Ugyanakkor a szoptatásnak is vannak hátrányai. Eleinte sok-sok gyakorlást igényel, míg a baba és az újdonsült anyuka is megtalálja a megfelelő technikát. Az újszülött még gyorsan elfárad, többször bele is szunnyadhat a szopizásba, így eleinte legtöbbször 20-30 perces egy-egy szoptatás, amit a kezdetétől számítva kb. 2 óra múlva újra igényel is a kicsi. Emiatt eleinte érezheti úgy az anyuka, hogy egész álló nap szoptat. Azonban ha az anyuka kényelembe helyezi magát, ez nem megterhelő, sőt, kellemes, pihentető és bensőséges időtöltés is lehet a babával. Érdemes előre beszerezni egy jó szoptatós párnát, ami segít alátámasztani az anyuka karját és tartja a baba fejét, így biztosítja a megfelelő kényelmet.
Az anyatej hamarabb emésztődik, így lehet, hogy gyakrabban igényli a baba, mint a tápszert, viszont nem csak ez okozza a gyakori ébredést, tápszeres baba is ugyanúgy gyakran igényelheti az anyja közelségét. Eleinte a szoptatás ugyan fájdalmas lehet, ez a gyakorlással valamint ahogy a mell is megszokja az igénybevételt, teljesen elmúlik. Ugyan merülhetnek fel panaszok, esetleges mellgyulladások például a túl gyakori melltúltelítődés miatt, ezeket egy kis odafigyeléssel otthon is tudjuk kezelni. A szoptatás eleinte sokkal jobban korlátozza az anyuka szabadságát, mint ha cumisüvegből etetnék a babát, hiszen így más nem tudja táplálni rajta kívül. Azonban ekkor is megoldható, hogy két szoptatás között az anyuka is kapjon egy kis szabadidőt, ha pedig hosszabb elintéznivaló akad időnként, akkor az előre lefejt tejet más is oda tudja adni a babának. Ekkor érdemes olyan szoptatás barát megoldást használni, mint a svéd itatópohár vagy a fecskendő, hiszen a cumisüveghez szükséges már technika megzavarhatja a szoptatott babát.