Miért érdemes borítóval védeni az egészségügyi kiskönyvet?
Amint a baba megszületik, már a kórházban kiállítják neki az egészségügyi kiskönyvét.
Az újdonsült anyuka számára még minden babagondozással kapcsolatos kérdés új, így elsőre ez a kiskönyv sem tűnik többnek egy egyszerű dokumentumnál, azonban gyorsan rá fog jönni, hogy sokkal több ennél. Az egészségügyi kiskönyv ugyanis végig kíséri a baba egész életét, éppen ezért kiemelten fontos, hogy sose veszítsük el, és védve legyen. Az évek során rengeteg helyre magunkkal kell vinnünk, és a sok ide-oda cipelés bizony megviselheti.
Az egészségügyi kiskönyvet már a kórházban kitöltik a baba hivatalos adatival. Ekkor feljegyzik a születési adatokat, hol, mikor és milyen módon született, volt e komplikációs, mekkora súllyal, hosszal és fejkörfogattal, valamint milyen apgar értékkel született, és a kórházi kötelező szűrések eredményét is feltüntetik. Amint végre az anyukával elhagyhatják a kórházat szintén feljegyzik a súlyát.
Innentől kezdve ebbe a kiskönyvbe vezetik mindig a baba kötelező vizsgálatai során mért adatokat, így mindig naprakész a nyilvántartás a baba fejlődéséről. Ez nagyban segíti mind a szülők, mind az orvos és a védőnő munkáját, hiszen ebből látják, hogy rendben fejlődik-e a csecsemő. A kiskönyvbe mindent be lehet vezetni, például ha a babát valamiért gyógytornára kell vinni, felmerült érzékenység vagy allergia gyanúja, ha egyes gyógyszerekre nem reagál jól, ha speciális kivizsgálásokra került sor, vagy különböző kezeléseket kap. Az időközben diagnosztizált betegségek, vagy az elvégzett műtétek is feljegyzésre kerülnek. Ezek mind nagyon fontosak, hogy egy helyen legyenek, hiszen így a babát kezelő összes egészségügyi szakember naprakész információval rendelkezik, és megfelelően tudja kezelni a kisgyereket. A családban felmerült betegségeket is feltüntetik, hiszen ezek is fontos információk, ha felmerül egy örökletes betegség gyanúja.
A kötelező védőnői vizsgálatokon megfigyelik, hogy a baba korának megfelelő tevékenységeket végez-e már, például tud e fogni, figyel e a hangokra, fordul, felül, áll, jár, hangokat ad stb. Ezeket is mind be tudják jelölni, így meg lehet figyelni, ha esetleg lemaradásban van valamilyen területen.
A másik nagyon fontos, hogy a baba összes oltását ebbe a könyvbe jegyzik be. Ez azt jelenti, hogy amikor a baba megkapja a kötelező vagy pluszban választott oltást, akkor az orvos feljegyzi a dátumot és beragasztja az oltásról leszedett matricát a könyvbe. Így pontosan lehet követni, milyen oltást, mikor kapott a gyermek.
A vizsgálatok és oltások az első évben nagyon gyakoriak, majd egy éves kortól ritkulnak. A kötelező vizsgálatok utána átlagban 2 évente történnek, egészen a gyermek 16 éves koráig. Ez nagyon sok idő, így mindenképpen fontos, hogy a kiskönyv megfelelő külső védelmet kapjon, ugyanis nem rendelkezik tokkal, a papír borítás pedig könnyedén elszakadhat. Szerencsére manapság már nem kell otthon vesződni a saját készítésű tokkal, hiszen készen lehet kapni tökéletes illeszkedő méretben védő borítót. A legjobb, hogy már olyan sok mintában kapható, hogy teljesen egyedi igényekre szabható. Választhatunk kiskutyusosat, baglyosat, lányosat vagy kifejezetten fiúsat is.