Hogyan szerettessük meg a kisgyerekkel a fürdést?
A legtöbb kisgyerek imád kiskádban fürdeni, de akadnak olyanok is, akiket a világból ki lehetne üldözni a fürdés szóval.
Nehéz dolga van ilyenkor a szülőnek, hiszen a 10-12 hónapos gyerkőc még nem tudja megmondani, mi nem tetszik neki vagy mitől fél, így minden létező lehetőséget ki kell próbálnia a felnőttnek. Lehet, hogy valami negatív élmény érte a babát korábban, vagy nem kényelmes neki a kád, fél egyedül a vízben, vagy esetleg egyszerűen unatkozik, ezért szeretne állandóan felállni és kiszállni a vízből. Rengeteg türelem kell ilyenkor, hiszen az eröltetés soha nem válik be, jobb, ha a szülő végigveszi a lehetőségeket és árgus szemmel figyeli a kisgyerek reakcióit. A fürdés a megfelelő megközelítéssel és türelemmel könnyedén pozitív élménnyé válhat mind a gyermek, mind a szülők számára.
Figyeljük meg a gyerek reakcióját
Minden esetben első, hogy alaposan nézzük meg, hogyan reagál a gyermek. Akkor kezd el sírni, mikor a vizet engedjük a kiskádba vagy csak mikor beültetnénk? Esetleg elüldögél egy percig, tehát nem a vízzel van a gondja, de utána szeretne felállni és menni inkább játszani? Az első esetben megpróbálhatjuk, hogy az előkészületek során nem visszük be magunkkal a gyerkőcöt a fürdőszobába, hátha a zuhany hangja zavarja, így már a békés és halk környezetben várja majd a fürdővize. Ha akkor kezd el ellenkezni, mikor bele szeretnénk tenni a kádba, nézzük meg, hogy nem e túl meleg a víz, esetleg van-e a baba bőrén valami sérülés vagy horzsolás, amit csíphet a víz. Ha azt látjuk, hogy a kádat nem szereti, akkor próbálkozzunk más helyszínen. Ha van nagy kádunk, az a legjobb, ha párszor beülünk a babával mi is, hogy biztonságban érezze magát.
Tereljük el a figyelmét
Ha a gyermekben olyan erős a szorongás, hogy már az előkészületek során elkezd sírni, próbáljuk meg elterelni a figyelmét. Ha már nagyobb, akár be is tudjuk vonni a készülődésbe, így kevésbé lesz számára félelmetes az egész. Engedjük, hogy ő nyomja a tusfürdőt a kádba, foghassa a tusrózsát, míg engedi a vizet, megfoghassa a folyó vizet a kezével. Ne foglalkozzunk azzal, hogy esetleg vizes lesz a ruhája, engedjük meg, hogy a maga módján ismerkedjen meg a vízzel. Készítsünk el együtt hatalmas habtengerrel a fürdővizet, így annyira fogja érdekelni a habbal való játék, hogy elfeledkezik a félelméről.
Mit tegyünk, ha unatkozik és mindig fel akar állni?
Ajánljunk neki változatos játékokat fürdés közben. Nem elég, ha odaadjuk neki mindig ugyanazt a gumikacsát, mert hamar ráun. Fontos, hogy változatos játékokkal szórakoztassuk, sőt mi magunk mutassuk meg, hogyan kell velük játszani. Tanítsuk meg, milyen érdekes móka egyik edényből a másikba öntögetni a vizet, hogy pörgeti a vízi játékot a rá öntött víz, hogyan úszik a víz tetején a csónak, hogy lehet kihalászni a játékhalakat kis szűrővel. Ne adjunk oda neki egyszerre minden játékot, mert egyrészt hamar megfogja unni őket, másrészt a túl sok játék miatt kapkodni fog, nem köti le egyik sem hosszan. Tároljuk a fürdős játékokat hálós zsákban, hogy megfelelően ki tudjanak száradni, és ne penészedjenek be.