Mit tehetünk, hogy könnyebb legyen anyaként visszatérni a munka világába?
Az anyaság egy hihetetlen és mással össze nem hasonlíthatatlan kalandos utazás, amiben rengeteg az öröm, de mindemellett tele van nehézséggel is.
Az egyik legnehezebb része, mikor hosszú évek otthon babázása után az anyuka visszatér a munka világába. Nem elég, hogy egy teljesen új élethelyzetbe kell beleszoknia, frusztrálja a gyerkőc bölcsödei vagy óvodai beszoktatása, és az, hogyan fogják tudni a továbbiakban megoldani a logisztikát munka mellett. És akkor még arról nem beszéltünk, ha munkahelyet kell váltania, vagy másik munkakört kap, megváltoztak bent a dolgok, sőt lehet a kollégák többsége is, és úgy érzi, hogy egy teljesen új helyzetben kell helytállnia majd. Mindezeken nem segít a sokszor elvesztett vagy megcsökkent önbizalma, sőt, az egyik legfontosabb tényező, ha arról van szó, hogy pozitívan és energiával telve tudjon nekivágni az új kalandnak. Ebben az átmeneti időszakban azonban számos megoldás létezik, amelyek segíthetnek az anyukáknak magabiztosan visszatérni a munka világába.
A rengeteg gyerekkel töltött nap, megoldandó babás feladatok, tervezések, az anyuka szerepbe beleszokás után mindenképpen érdemes kicsit lélekben is visszatérni önmagunkhoz. Rengeteg anyuka szinte el is felejti, hogy ők nem csak anyukák, hanem nők is egyben, akiknek saját vágyaik, karrierjük, céljük és barátaik vannak. Érdemes kihasználni a GYES alatt felgyülemlett szabadságot, és mikor már a gyerkőc is szépen beszokott a bölcsibe vagy oviba, akkor csak és kizárólag magunkra koncentrálni. Tervezzük el előre, hogy mit fogunk csinálni a szabadság alatt. Most lesz időnk kicsit kikapcsolni, a hobbinknak élni, kertészkedni, alkotni, otthon rendszerezni, akár felújítani, bármi, ami minket felfrissít, élénkít. Írjunk ezekről egy listát, de ne ragaszkodjunk hozzá makacsul, hiszen bármi közbejöhet - sajnos eleinte jellemző, hogy a gyerekek többet betegeskednek közösségbe kerülve. Örüljünk minden kipipált pontnak, kicsit tegyünk rendet az életünkben a nagy váltás előtt. Ezt érthetjük átvitt értelemben, hiszen sokat segít, ha például jógázunk vagy meditálunk, és lélekben frissülünk fel. És érthetjük szó szerinti rendrakásnak is, hiszen ez is biztos, hogy a megújulást hozza el az életünkbe.
Például nagyon jó elhatározás, ha kicsit felfrissítjük a ruhatárunkat, kiszelektáljuk a már elnyűtt darabokat és beszerzünk jópár munkahelyi csinos ruhadarabot. Ez a megújulás mindenképpen önbizalomnövelő. Rendszerezzük a táskáinkat és a cipőinket, gondoljuk át, milyen darabokra lehet még szükségünk munkába visszatérve. Szerezzünk be a munkához szükséges laptopunknak egy vadonat új, stílusos táskát, amivel minden nap mehetünk majd a munkába.
A külső megjelenés mellett nagyon fontos a belső megerősítés is. Mindenképpen elsődleges, hogy az anyuka közvetlen környezete teljesen támogató legyen, megoszthassa velük a felmerülő aggályokat, és együtt gondolkozzanak a megoldásokon. A legmegnyugtatóbb egy anyuka számára, ha tudja, hogyan fognak alakulni a mindennapok, hogy nem lesz egyedül a felmerülő problémákkal. Érdemes már előre tervezni, kik lesznek bevethetőek például, ha a gyerkőc lebetegedik, otthon tud e néha az apuka is maradni vele, vagy van e közelben lakó nagyszülő, aki tud vigyázni rá olykor. Mindenképpen fontos, hogy ezekben az emberekben száz százalékig meg tudjon bízni, és idejében kialakuljon a gyermek kötődése is velük, hiszen csak akkor lesz el nyugodtan mással például a hosszú nyári szünetben.