Könnyítsük meg a beszoktatás időszakát az anyukának is
A bölcsőde vagy óvoda kezdése nem csak a gyermek számára hoz rengeteg újdonságot, hanem az egész család életét is teljesen felforgatja.
Senkinek sem könnyű időszak ez, az addig megszokott otthoni élet teljesen megváltozik, mindenkinek sokkal több lesz a kötelezettsége, és a szülők munkábajárása, a gyermek reggeli elvitele és a délutáni értemenés, a sokkal kevesebb együtt tölthető idő mind mind logisztikával jár. Arról már írtunk, hogy milyen nehézségekkel jár ez az időszak a gyermeknek, hogyan reagál rá, és hogyan tudjuk neki megkönnyíteni a beszokást, most nézzük meg, a szülők mivel tudják saját maguknak megkönnyíteni ezt az időszakot. Ugyanis a beszoktatás számos problémát okozhat a szülők számára is, mind érzelmileg, mind logisztikailag.
Főleg az anyukák szokták nehéznek érezni ezt az időszakot, hiszen addig ők voltak a legtöbbet a gyermekkel otthon, ők alakították ki a szokásokat, napirendet, ők vigasztalták a síró gyermeket, ha bármi bántotta. Ebből a szimbiózisból nagyon nehéz átváltani egy olyan életbe, ahol anyuka ismét munkába áll, míg a gyermek addig ismeretlen nevelőkre van bízva a nap nagy részében. Az elválás szorongást és bűntudatot válthat ki az anyában, különösen, ha a gyermek sír vagy tiltakozik az új helyzet és emberek ellen. A szülők gyakran aggódnak amiatt, hogy jól bánnak-e majd a gyermekükkel, kap-e majd elég figyelmet és gondoskodást, tudni fog-e arról, ha bármi baj történt, fog-e ez a leválás a gyerekkel való kapcsolatában törést jelenteni. Ezenkívül a napi rutin megváltozása és az új logisztikai kihívások is stresszt okozhatnak. Az alábbiakban bemutatjuk, mit tehetnek a szülők annak érdekében, hogy számukra is könnyebb legyen ez az időszak.
Mielőtt elkezdődne a bölcsődei vagy óvodai időszak, érdemes minél több információt gyűjteni a bölcsődékről. Látogassuk meg az intézményeket, ismerjük meg a gondozókat és a környezetet. Érdeklődjünk az ottani szokásokról, a létszámról, felszereltségről, programokról. Válasszunk körültekintően, hiszen a legfontosabb, hogy olyan közegbe vigyük a gyermeket, amit mi magunk is megfelelnek és biztonságosnak érzünk. A gyermek beszoktatása is sokkal gyorsabb és zökkenőmentesebb lesz, ha azt érzi rajtunk, hogy bízunk a gondozókban. Beszélgessünk más anyukákkal, akik meg tudják osztani velünk saját tapasztalataikat. A tájékozottság segít csökkenteni a szorongást és bizonytalanságot, mivel így jobban fel tudunk készülni a várható helyzetekre.
A beszoktatás első napjai és hetei érzelmileg különösen megterhelőek lehetnek az anyuka számára, különösen, ha a gyermeket sírva kell ott hagynia. Fontos, hogy az anyuka tudatosítsa magában, hogy a bölcsődébe vagy óvodába járás a gyermek fejlődésének és önállóságának fontos része. A gyermek sírása egy teljesen természetes reakció a változásra, az első pár napban nem azt jelenti, hogy a hellyel vagy a nevelőkkel lenne gond. A megfelelően kötődő gyermek eleinte sír az elválás miatt, majd idővel ez elmarad, hiszen biztos benne, hogy ez csak időszakos elválás. Sokat segít az anyukának, ha több időt tud eltölteni a gondozókkal, akikre a gyermekét bízza. Ezen beszélgetések alatt lemérheti, hogy egyeznek e a nevelési elveik, hogyan bánik a gyermekkel, mik a benti szokások, amiket ideális otthon is bevezetni, és elmondhatja a gyermek saját szokásait, a személyisége velejáróit. Akár arról is megegyezhetnek, hogy írnak egy kis naplót a gyermekről, melybe az anyuka minden lényeges információt felvezethet, így biztos lehet arról, hogy semmi fontos nem felejtődik el. Emellett érdemes a nap végén időt szánni arra, hogy részletesen megbeszéljük a gyermek napját a gondozókkal, így biztosítva, hogy minden rendben van vele.
Az anyák gyakran bűntudatot éreznek, amiért elmennek dolgozni, és nem tudnak otthon maradni a gyermekükkel, de fontos észben tartani, hogy minden joguk megvan arra, hogy ne mindig csak az anyaszerep legyen előtérben, hanem önmagukat is meg tudják valósítani a felnőtt világban. Ez nem önzés a részükről, ha az anyuka kiegyensúlyozott, az kiemelten kedvező hatással van a gyermekre is. Sokat segít ebben az időszakban, ha az anyuka nem mumusként tekint a munkába visszatérésére, hanem tud rá újabb kihívásként, a felnőtt társaságba visszakerülésként tekinteni. Nyugodtan ünnepeljük meg ezt a visszatérést, remek munkát végeztünk otthon a kisgyermekkel, most kezdődhet egy új időszak az életünkben. Ajándékozzuk meg magunkat valami szép munka kiegészítővel, például egy irodai elegáns szettel vagy egy laptoptáskával.
Ha az anyuka ápolja saját érzelmi jólétét, könnyebben át tudja vészelni ezt az időszakot, és magabiztosabban tudja támogatni gyermekét a beszoktatás során. Ne felejtsünk el időt szánni magunkra is. Gyermeknevelés során könnyen háttérbe szoríthatjuk saját szükségleteinket, pedig fontos, hogy mi is feltöltődjünk és pihenjünk. Szánjunk időt olyan tevékenységekre, amelyek kikapcsolnak és örömet okoznak, legyen az egy séta, olvasás vagy egy találkozó barátokkal. A feltöltődött szülők jobban tudnak odafigyelni gyermekükre és könnyebben kezelik a stresszes helyzeteket.