Milyen nehézségekkel járhat a bilire szoktatás?
A szobatisztaság nagyon nehéz kérdés, egy viszonylag hosszú folyamat, mely megterhelő lehet a gyerkőc és a szülők számára egyaránt. Siettetni nem érdemes, ha a gyermek magától nem adja jelét annak, hogy felkészült a pelenka elhagyására, az eröltetéssel csak megnehezítjük és lelassítjuk a folyamatot. Ahhoz, hogy egy kisgyerek szobatiszta lehessen, meg kell érnie biológiailag, szociálisan és neki is akarnia kell, hiszen hiába képes rá, ha nem érdekli, nem figyeli a teste jelzéseit és nem siet gyorsan a bilihez.
A bilire szoktatás egy hosszadalmas folyamat, amelyben a kicsik lépésről lépésre tanulják meg, hogyan tudják szabályozni testi szükségleteiket. Ez az időszak tele van sikerélményekkel, ugyanakkor gyakran frusztrációval is, hiszen a gyermekek még nem mindig képesek időben jelezni szükségleteiket, és gyakran előfordulnak balesetek. Fontos, hogy ilyenkor a szülő nyugodt legyen, soha ne szidja össze a kicsit, hiszen ezzel frusztrációt okozhat neki. A kisgyerekeknek hatalmas szükségük van a biztos, támogató, harmonikus közegre, hajlamosak befeszülni, ha úgy érzik, az ő hibájuk a baleset, és ilyenkor gyakori, hogy inkább visszatartják a szükségleteiket.
A szobatisztaságra való áttérés során a gyermekek gyakran félnek a nagy WC használatától, hiszen az számukra túl nagy és ijesztő lehet. A WC ülőke hűvös és kemény, ami kellemetlenséget okozhat, ráadásul a gyerekek sokszor félnek attól, hogy beleesnek a WC-be. Ez a félelem pedig megnehezíti a folyamatot, hiszen a kicsi inkább visszatartja a szükségleteit, ami hosszú távon egészségügyi problémákhoz is vezethet. Ne féljünk felajánlani egy kisebb bilit, vagy egy szűkítőt, amit a wc-re helyezhetünk, hogy kényelmesebb legyen.
Az is jellemző, hogy sok kisgyerek ragaszkodik a megszokásaihoz, például csak otthon, egy bizonyos szobában vagy csak ugyanabba a bilibe hajlandó üríteni. Ez sok problémát okozhat, hiszen idővel elkerülhetetlen, hogy vendégségben vagy városnézés közben kelljen wc-re mennie, és nagyon visszavetheti a szobatisztulás folyamatát, ha ezt a kisgyermek stresszként éli meg. Erre a legjobb megoldás, ha egy olyan saját bilit választunk otthonra, ami könnyedén összecsukható, így mindig magunkkal tudjuk vinni, ha szükség lenne rá. Így a gyermek bele tud kapaszkodni a pisztos pontba, hogy ugyan máshol, de ugyanabba a bilibe végezheti a dolgát. A legjobb, ha ez a bili egyben wc szűkítő is, így biztos, hogy minden élethelyzetben és helyszínen használni tudja a gyerkőc.
Az másig legjelentősebb nehézség, amellyel a szülők szembesülnek, az az átmeneti időszak, amikor a gyermek már nem akar pelenkát hordani, de még nem teljesen szobatiszta. A kicsik ilyenkor már büszkén használják a bilit, ám még nem mindig képesek időben eljutni hozzá. Ez az időszak különösen stresszes lehet a gyermek számára, aki már függetlenedni szeretne, és a szülők számára is, akik minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy támogassák őt ebben a fontos fejlődési szakaszban. A kisgyerekekre jellemző, hogy annyira bele tudnak merülni a játékba, hogy elfeledkeznek a szükségleteikről, ezért ilyenkor gyakrabban rá kell kérdezni náluk, nem kell-e bilire menniük. Eröltetni azonban nem szabad, mert ez szintén heves ellenállást, frusztrációt válthat ki belőlük.