Karácsonyi manózás - izgalmas karácsonyváró családi program
Különleges karácsonyváró hagyomány kezd elterjedni a magyar kisgyerekes családokban is. Az angol kultúrából érkező “karácsonyi manózás” egy édes kis szokás, mely különleges közös családi program, mókával, csínyekkel és varázslattal átitatott várakozás, és egyben kreatív kihívás a szülőknek. Azok, akik belevágnak egyöntetűen az év egyik legnagyobb kalandjaként írják le. De mi is ez az aranyos szokás, hogyan működik, és mi az előnye?
Mi a karácsonyi manózás?
A karácsonyi manók, eredetileg Elf on the Shelf (manó a polcon) néven egy mese formájában hódította meg a családok minden tagjának szívét. A mese szerint egy (plüss) karácsonyi manót a télapó küldi a családokhoz, hogy megfigyelje őket. Ezek a manók éjszaka viszont mindig rosszban sántikálnak, és reggelre sosem lehet tudni, éppen hol bukkannak fel, és milyen csínyt követtek el, míg mindenki aludt. Természetesen a csínyek, meglepetések kitalálása végülis a szülőkre hárul, de nem is igazán felelősség ez, hiszen legtöbbször a szülők még jobban élvezik a manózást, mint maguk a gyerekek. Pedig bizony nekik is nagy örömök okoz, minden reggel csillogó szemmel keresni, vajon merre bukkan fel aznap a manó. Előnye pedig rengeteg van, például rendkívül jól fejleszti a gyermek képzeletét, szórakoztatja az egész családot, a szülők játékos oldalát is előhozza, erősíti a családi összetartozást, fokozza a várakozás izgalmát, sőt még a pozitív viselkedést is jutalmazhatjuk vele.
Szabályok
A manózás szabályai egyszerűek, és könnyedén igazíthatók a család igényeihez. Az eredeti szabályok: a manó rendszerint december elején érkezik, napközben a polcon ül és figyel, este pedig elrepül a Mikuláshoz, hogy beszámoljon neki, majd reggelre visszatér, mindig máshová, sokszor előtte csínyt is elkövet. Fontos, hogy a manót nem szabad mozgatni, hozzáérni sem szabad, hiszen akkor elvész a varázsereje, amivel visszatérhet a Mikuláshoz. A manó karácsony előtt köszön el, hogy jövőre újra visszatérjen. Természetesen ezeket a szabályokat mindenki úgy alakítja, ahogy akarja, és mivel ez egy varázslatos világ, minden megmagyarázható egy csöpp varázslattal. Van, akiknél az a szabály, hogy reggel meg lehet fogni, míg a polcra felteszik, utána nem. Másoknál év közben is vissza-visszatér egy napra, például születésnap alkalmából.
Csínyek