Hogyan neveljük önállóságra a gyereket már kiskortól?
Az, hogy a gyermeket önállóságra neveljük, nem lehet elég korán elkezdeni. Már a legkisebbeknél is belekezdhetünk, játékos formában vezethetjük rá őket. Minden korosztályhoz megvan a kulcs, figyelembe véve, hogy mit tudunk rábízni, mit lehet elvárni, és milyen hosszan tud koncentrálni. A kisebbekkel elkezdeni ugyan időigényesebb, viszont mégsem éri meg iskolás korukig elhúzni, hiszen minél hamarabb kezdjük, annál inkább a hétköznapok szerves része lesz az önálló feladat elvégzése. Az önállóságra nevelés nemcsak az életkészségek kialakításában segít, hanem az önbizalom erősítésében és a felelősségérzet megalapozásában is. De mégis hogyan lehet már az első évben is elindítani ezt a folyamatot úgy, hogy ne legyen erőltetés? Nézzünk pár tippet!
Mikor érdemes elkezdeni az önállóságra nevelést?
A babák természetüknél fogva kíváncsiak és felfedezők. Már egészen korán, 6-12 hónapos korban elkezdhetjük ösztönözni őket arra, hogy saját maguk is részesei legyenek a mindennapi tevékenységeknek. Már a legapróbb dolgok is hozzájárulnak, hogy önállóságot tanuljon, és később saját igénye legyen rá egyre inkább. Például, mikor nekikezdünk a hozzátáplálásnak, ne féljünk már az elején a baba kezébe adni a kanalat, és engedjük meg, hogy ő is próbálkozzon. Nem érdemes azon mérgelődni, hogy így minden maszatos lesz, végül úgyis csak ilyen tapasztalások által tudja majd később megtanulni az önálló étkezést.
Mikbe tudjuk bevonni őket?
A legjobb, ha bevonjuk őket az összes házkörüli tennivalóba - természetesen ahol kell, elővigyázatossággal. Például ahelyett, hogy alvásidőben gyorsan titokban végeznénk el a házimunkát, csináljuk a gyerkőccel együtt! Egy kúszó-mászó baba már rengeteg dologban részt tud venni, miután pedig már fel is tud ülni, állni, sőt el is indul, méginkább határtalan lehetőségek nyílnak meg. Segíthet válogatni a ruhákat a szennyeskosárból, berakni a mosogatógépbe a ruhákat, ha elkészült, a lavórba behúzhatja őket, sőt, ha van szárítógépünk azt is meg tudjuk neki mutatni, hogy a lavórra támaszkodva hogyan tudja eltolni odáig a vizes ruhákat. Ezzel nem csak azt vezetjük be időben, hogy magáénak érezze később a házimuát, hanem rengeteg kézsége fejlődik közben játékos módon. Válogathatunk közösen zoknikat, egy idő után megtanulja párosítani a színeket, mintákat. Ugyanígy engedhetjük, hogy segítsen felsöpörni vagy kiporszívózni. Nagyon fogja élvezni is, és közben gyakorolja a szem-kéz koordinációt. Megmutathatjuk neki, hogyan tudja feltörölni a kiömlött vizet, így a későbbiekben már 2 évesen is önmaga tudja megoldani, ha véletlen kiment az ital.
A 2-3 éves gyereknek már vehetünk fellépőt is, amire állva könnyedén elérheti a csapot, és egyedül meg tudja mosni a kezét. Vásárolhatunk rá állatos csaphosszabbítót is, ami nem csak hasznos, hiszen könnyebben elérik, de inspirálja is őket az önállóságra.
Idővel bevezethetjük a játékok esti rendrakását is. Érdemes ezt az esti napirendbe szépen beilleszteni, például mindig vacsora előtt közösen elpakolni a játékokat. Egy idő után már kérni sem kell, tudni fogja a gyerkőc, hogy evés előtt el kell pakolni. Ha ezt következetesen gyakoroljuk, nem kell majd a 6-8 éves gyerekkel vitatkozni az újonnan bevezetett szabályon, hogy nincs kedve az újonnan jött felelősséghez.