Hogyan tudjuk segíteni a baba megfelelő mozgásfejlődését?
A szülők már alig várják, hogy lássák a babájukat cseperedni, fejlődni és kiteljesedni. Az egyik legizgalmasabb időszak, mikor a baba mozgása rohamosan fejlődik, rájön, hogyan tud kúszni, mászni, majd feláll és végül el is indul, hogy felfedezze a világot. Izgalmas időszak ez, amire jobb, ha időben felkészülnek a szülők. Lássuk, mivel tudják támogatni a gyermek megfelelő mozgásfejlődését!
A baba mozgásfejlődésének szakaszairól már korábban részletesen írtunk. A szülőnek a kulcsszerepe abban áll, hogy megadja a gyermek számára a teret és lehetőséget a gyakorlásra, ösztönözze érdekes játékokkal a földön való mozgást, valamint biztosítsa a biztonságos környezetet.
Tér a gyakorlásra
A legjobb, ha követjük a szabad mozgás elvét, vagyis például nem helyezzük a babát hosszan pihenőszékbe, nem ültetjük, mikor még magától nem tud stabilan ülni. Legjobb, ha leterítünk egy játszószőnyeget a földre, és azon hagyjuk játszani hason a babát, így erősödnek az izmai, és idővel maga fedezi fel, hogy át tud fordulni, majd elkezd kúszni is. Ne rakjuk a babát a kanapéra vagy az ágyra, hiszen onnan könnyedén leeshet, valamint a túl puha felületen nem talál elég stabil támasztékot a mozgásának.
Ösztönző játékok
Vegyünk olyan játékokat, melyek érdeklik a babát, így szívesen matat hason fekve. Tökéletes választás egy a kezeire és a lábaira húzható csörgő játék, ami állandóan felkelti a figyelmét, és ösztönzi a mozgást. Sokszor nincs is szükség drága játékokra, egy apró, csörgő dolgokkal megtelített, szorosan lezárt műanyag flakon is roppant érdekes lehet a számára. Ha a játékokat karnyújtásnyira helyezzük, az idővel arra ösztönzi a babát, hogy utánuk tolja magát, míg rá nem jön, hogyan kell kúszni.
Biztonságos környezet
A biztonságos játékok már újszülött kortól fontosak, hogy elkerüljük az esetleges baleseteket. Ahogy cseperedik a baba, úgy növekszik egyre inkább a lakásban az a terület, melyet meghódít, és amit biztonságossá kell tennünk. Amint elkezd kúszni, érdemes a veszélyes és törékeny tárgyakat egyre feljebb helyezni, hogy ne érhesse el őket. Mikor már a felállással, támaszkodva járással vagy az önálló lépegetéssel próbálkozik, kiemelt figyelmet kell fordítani a biztonságos környezetre, hiszen elég egy rossz lépés, és könnyedén beverheti a fejét a gyermek. Érdemes a lakást bababiztossá tenni még jóval azelőtt, hogy elkezdene kúszni-mászni, hiszen vannak babák, akik hihetetlen gyorsasággal, szinte egyik napról a másikra kezdenek bele a rohamos fejlődésbe. Fedjük le az éles sarkokat védővel, használjunk élvédőt, és zárjuk el a veszélyes tárgyakat, vegyszereket gyerekzárral.
Kényelmes ruha, kiegészítők
Adjunk a babára rugalmas anyagú ruhákat, kerüljük a merev, szűk farmereket, melyek akadályozhatják a mozgásban. Mindig olyan méretet adjunk rá, ami pont megfelelő, a már szűkebb ruhadarabban nehézkes a mozgás, a túl bő ruha pedig beakad mindenhova. A már mászást gyakorló babákra adjunk térdvédőt, hogy megóvjuk a térdüket a kisebesedéstől. Vannak gyerekek, akik térdük felemelésével, furcsa mackó járásban közlekedéssel ezt az igényüket jelzik is. Ha már a lépegetéssel próbálkozik a gyermek mindenképpen olyan zoknit vagy benti cipőt adjunk rá, melynek csúszásmentes a talpa.
A járás tanulása során elengedhetetlen a türelem és a baba bátorítása. Minden babának saját tempója van, és fontos, hogy ne erőltessük a fejlődést. Adjunk neki sok szeretetet és bátorítást, minden apró lépést ünnepeljünk meg!