
Vásárlási tippek kisgyermekes szülőknek
A bevásárlás a kisgyermekes szülők számára gyakran kihívást jelenthet. A zsúfolt boltok, a gyerekek nyugtalansága, dackorszakos akaratkifejezése vagy a hirtelen fellépő helyzetek könnyen stresszessé tehetik ezt a mindennapi tevékenységet. A jó hír az, hogy némi előkészülettel és néhány praktikus tipp segítségével a vásárlás nemcsak zökkenőmentes, hanem akár élvezetes is lehet.
A vásárlás tervezésével időt és energiát spórolhatsz. Érdemes indulás előtt bevásárló listát készíteni, hiszen így nem csak elkerülhetjük az impulzusvásárlásokat, de gyorsabbak is leszünk. Ha már nagyobb a gyerkőc, kiváló program, ha együtt állítjuk össze ezt a listát. Ez egyrészt jó elfoglaltság, másrészt a boltban is koncentrálja a gyermek figyelmét, így csökkenti a problémákat. Akár ki is vághatjuk együtt az újságból a termék képét, így mikor a gyermek megkíván olyat, amit nem szeretnénk megvenni neki, hivatkozhatunk az előre együtt összeállított listára. Másik ilyen tervezendő az időpont, amit érdemes nem a csúcsidőre időzíteni. A gyerekek többsége nagyon érzékeny tud lenni a külső ingerekre, zajokra és a tömegre, ezért érdemes olyan boltot választani, ahol nagyobb a tér, nincs fölösleges háttérzaj és tömeg. Igazodjunk a gyerkőc napirendjéhez és hangulatához. Időzítsük úgy, hogy kipihent és jóllakott legyen, valamint tartsuk szem előtt, ha nyűgösebb napja van.
A gyermekek gyorsan elunhatják magukat, különösen, ha hosszabb időt kell eltölteniük a boltban. Készüljünk fel, vigyük magunkkal a kedvenc játékát, egy könyvet vagy egy kis nassolnivalót, amivel a kocsiban ülve lekötheti magát. A legkönnyebb dolgunk ugyanis akkor van, ha a gyermek szépen elül a bevásárló kocsiban, így nem kell a bevásárlás mellett még rá is figyelni. Ahhoz, hogy ezt elérjük, mindenképpen kényelmessé kell tenni az ülést, például egy bevásárlókocsi huzattal, ami mindemellett biztosítja a higiéniát is.
A gyerekek számára a vásárlás egyhangú tevékenységnek tűnhet, de némi kreativitással játékos élménnyé varázsolhatod. Vondd be őket a folyamatba, például kérd meg, hogy összeszedni a listán szereplő termékeket, mutassa meg, hol látja őket, és helyezze be ő a kosárba. Ezzel nemcsak lefoglalod őket, hanem fejleszted a döntéshozó képességüket és az önállóságukat is. Ráadásul, ha a gyermek úgy érzi, neki is van szerepe a vásárlásban, sokkal szívesebben megy legközelebb is, mintha úgy érezné, hogy unalmas és kötelező program. Ha a gyermeked még túl kicsi ahhoz, hogy aktívan részt vegyen, mesélj neki arról, hogy mi történik körülötte.
Bármilyen alaposan is tervezel, előfordulhatnak váratlan helyzetek. Például a gyermeked nyűgössé válik, vagy épp valamit le akar venni a polcról. Fontos, hogy ilyenkor nyugodt maradj, és próbálj megoldást találni a helyzetre. Ha éppen a dackorszakot élitek, az sem meglepő, ha hangosabban fejezi ki akaratát, ilyenkor ne vedd magadra, ne szégyelld magad a bámészkodó emberek miatt. Koncentrálj csak a gyermekre, és az érzéseire. Sokszor beválik, ha visszatükrözöd az érzéseit, elmondod neki, hogy megérted, majd határozottan mégis szeretetteljesen elmondod a szabályokat és a határokat. Próbálj meg felajánlani valamilyen alternatívát, amik közül választhat. Például, ha meglátott egy játékot, amit mindenképpen haza szeretne vinni, akkor lelkesedj te is érte, majd ajánld fel, hogy írjátok fel a Jézuska kívánságlistájára. Akár vihetitek is magatokkal mindig a listát, hogy látványosan feljegyezd rá, vagy megkérheted a gyereket, fotózza le ő, hogy mindenképpen meglegyen, melyiket választaná.