Hozzátáplálás - mikor kezdjünk hozzá?
Hatalmas változás a baba és a szülei életében, mikor belekezdenek a hozzátáplálásba. Izgalmas időszak ez, hiszen a baba, aki eddig csak anyatejet kapott (vagy annak hiányában tápszert), most elkezd ismerkedni a különböző ízekkel és állagokkal.
Ez a folyamat nem egyik napról a másikra következik be, a legfontosabb elv a hozzátáplálásban a fokozatosság. Minden alapanyagot egyesével kell bevezetni a baba étrendjébe, így az anyatej/tápszer még sokáig elsődleges táplálékforrása lesz. Azért is fontos ez, mert az anyatej védőfaktorai segíthetnek az esetleges allergiás reakciók megelőzésében.
Mikor is kezdjük el?
Összetett kérdés, hogy mikor kezdjük a hozzátáplálást. A WHO jelenlegi ajánlása szerint a csecsemőt az első hat hónapjában elegendő - legideálisabb esetben - anyatejjel táplálni. Ekkorra éri el a baba emésztőrendszere azt a fejlettségi szintet, mikor már képesek más táplálékot is befogadni, megemészteni. Az is fontos, hogy ekkorra tanulják meg megfelelően mozgatni a nyelvüket, összehangolni a rágás és a nyelés bonyolult folyamatát. Természetesen minden esetben ki kell kérni a gyermekorvos és a védőnő véleményét, hiszen lehetnek olyan tényezők, melyek okot adhatnak korábbi vagy esetleg későbbi bevezetésre.
Közkeletű az a vélekedés, hogy a tápszeres babáknál hamarabb kell megkezdeni a hozzátáplálást. Ennek az lehet az oka, hogy az édesanya által elfogyasztott táplálék íze bizonyos mértékben érződik az anyatejben, így a szoptatott kisbaba az első hat hónapban is ismerkedik az ízekkel, míg a tápszeres baba nem. Ettől függetlenül a tápszeres babának is fontos, hogy megérjen a hozzátápláláshoz, így semmiképpen nem ajánlott 4 hónapos kor előtt megkezdeni. Sokszor tapasztalható, hogy a korai hozzákezdés csak felesleges feszültséget generál az anyukában és a babában egyaránt, hiszen a gyermek még nem érdeklődik az ételek iránt, a korai próbálkozás pedig csak elveszi az eleinte lelkes szülő kedvét. Ha a hozzátáplálás egésze csak harcnak tűnik, jobb, ha kicsit szüneteltetjük, és akkor fogunk hozzá ismét, mikor a baba jelét adja, hogy felkészült rá.
De mik lehetnek ezek a jelek?
Nagyon fontos, hogy a baba már stabilan tartsa a fejét, hiszen ez elengedhetetlen a biztonságos táplálkozáshoz. Az, hogy a baba képes e - segítséggel - stabilan ülni, szintén mérvadó, hiszen ebben a pózban kínáljuk étellel. Jel lehet az is, mikor a baba elkezd érdeklődni az ételek iránt: szemével követi mikor mi étkezünk, kezével utánanyúl, akár a szájához is emeli, valamint ha kanál érinti a száját, nagyra nyitja. Kóstoltatáskor nem tolja ki a nyelvével az ételt, hanem megízleli azt.
Fontos, hogy még a hozzátáplálás megkezdése előtt készülj fel, hogy ne közben kelljen kapkodni. Egy többfunkciós konyhai robotgép például aranyat ér ebben az időszakban, ahogy a pici saját szilikon tányérja is elengedhetetlen kellék.