Hogyan kezdjünk bele a hozzátáplálásba?
Örök szabály: mindent fokozatosan vezetünk be, minden élelmiszert legalább három napig kóstoltatunk, hogy kiderüljön, esetleg allergiás e rá a pici.
Egyik korábbi cikkünkben már meséltünk arról, mikor kezdjünk bele a hozzátáplálásba, most nézzük meg, hogyan is történjen a kezdés.
Örök szabály: mindent fokozatosan vezetünk be, minden élelmiszert legalább három napig kóstoltatunk, hogy kiderüljön, esetleg allergiás e rá a pici. Ugyanezen okból ajánlott az új ízeket a délelőtti órákban adni, hogy az esetleges jeleket észrevegyük. Mivel nem az a cél az elején, hogy egy étkezést azonnal kiváltsunk, ezért érdemes az új ízt a szoptatás/tápszer után kínálni.
Az állag attól függ, hogy melyik irányzatot szeretnéd követni: a hagyományos pürésítettet vagy az úgynevezett BLW-t, vagyis a darabos változatot. A hagyományos nézet szerint a babák csak 9 hónapos korban érnek meg arra, hogy darabosabb ételekkel is megkínáljuk őket, előtte a fulladásveszély miatt kockázatos.
Némelyik gyümölcsnek elég, ha a levét kifacsarjuk, másokat pépesíteni szükséges. A zöldségeket kis darabokra vágjuk, majd megpároljuk a pépesítés előtt. Püréket eleinte érdemes minél hígabbra készíteni, a püréhez hígításképpen adható anyatej vagy forralt, lehűtött víz. Az anyatej azért is előnyös választás, mert úgy az addig már jól ismert ízt is felfedezheti benne a baba. Első kóstoláshoz tökéletes választás például az alma, a banán vagy a sütőtök. Ízesítésre nincs szükség, a pürékbe se só se cukor nem kell. A babáknak még sokkal fejlettebb és érzékenyebb az ízlelésük, fontos, hogy eleinte az ételek természetes ízével ismerkedjenek meg, valamint hogy felesleges sóval és cukorral ne terheljük a szervezetüket. Amint egy élelmiszert bevezettél, azokat a továbbiakban szabadon kombinálhatod majd az újonnan érkező ízekkel, amint az első három napos próbán túl vagytok, így egyre érdekesebb és ízletesebb ételekkel kínálhatod majd kisbabádat.
A hozzátáplálás megkezdésekor mindenképpen készüljünk fel, hogy a kisbabánk nem minden ízt fog szeretni. Ilyenkor nagyon fontos, hogy türelmesek legyünk, ha egyik alkalommal elutasítja a felkínált ételt, ne erőltessük, próbálkozzunk inkább később. Sokszor az is segít, ha együtt esztek, ez meghozhatja a baba kedvét is. Mutasd meg neki, hogy neked is ízlik, amit neki kínálsz. Eleinte a baba reflexei is hátráltathatnak, hiszen lehet, hogy automatikusan kitolja a szájába rakott ételt a nyelvével. Ne csüggedj, amint ráérez a pici, hogyan kell más állagú és ízű ételt is lenyelni, mint amiket addig ismert, könnyebben fog menni.