Hozzátáplálás - mit tegyünk, ha nem eszik a baba?
A szilárd étel bevezetése, vagyis a hozzátáplálás elkezdése nem könnyű időszak. Megterhelő lehet ez mind a babának, mind az anyának, hiszen nem sikerül egyik napról a másikra, az új ízek megismeréséhez rengeteg idő és türelem szükséges.
Legfontosabb alapelv, hogy mindent fokozatosan, a baba igényeihez mérten kell bevezetni. Előző cikkünkben írtunk arról, hogyan kell elkezdeni ezt a folyamatot, most nézzük meg, mit tehetünk, ha nem akar kóstolgatni a baba.
Az új ízek megismerése rengeteg új élménnyel jár a baba számára. Eddig csak az anyatej vagy a tápszer ízét ismerte, most minden bevezetett élelmiszerrel újabb és újabb ízekkel találkozik, valamint a pürék állaga, a kanál használata is új tapasztalat a számára. Nem csoda hát, ha eleinte nem tud mit kezdeni a felajánlott étellel, a nyelvével is kifelé lökdösi, nem jön rá rögtön, hogyan kell lenyelni. Ne aggódjunk, sok-sok gyakorlással minderre rá fog érezni. Nem kell azon sem görcsölni, ha egy-két étel nem ízlik elsőre neki, a felnőttek sem szeretnek minden ételt. Ne erőltessük, mert attól csak még nagyobb ellenállásba ütközünk, inkább tegyük egy kis időre félre az adott élelmiszert, majd próbáljuk újra később.
Fontos, hogy ne ízesítsük a kicsi ételeit. Nincs szükség se sóra, se cukorra, az a cél, hogy a baba az ételek eredeti ízével találkozzon, ismerkedjen meg. Ugyan az anyatej édeskés íze után a babák jobban szeretik az ahhoz hasonló ízeket, ezt megoldhatjuk a gyümölcsökben lévő természetes édes ízekkel. Ezért van az, hogy sok kapható bébiétel alapját az alma teszi ki, hiszen az rendkívül jó ízesítő, a legtöbb baba kedveli. Nyugodtan kínáljunk zöldségeket is almával keverve, biztosan nagyobb sikere lesz. Eleinte az is segíthet, ha az új ízeket anyatejjel keverjük, így ismerős ízzel kínáljuk az újdonságot.
Arra is rá kell érezni, hogy a baba milyen állagot részesít előnyben. Van, akinek nehezebb az átállás, ezért leinte szinte víz állagú, folyékony püréket, vagy esetleg csak a gyümölcsök kifacsart levét kínáljuk. Majd később, mikor hozzászokott az ízekhez, akkor adhatjuk egyre sűrűbb állagban.
Sok baba van, akik nem szeretik, ha evés közben nincs mit csinálniuk, nem tudják tétlenül várni, hogy a felnőtt nyújtsa oda a kanalat. Ők előszeretettel nyúlkálnak a kanál vagy a tányér után. Nem érdemes ilyenkor korlátozni őket, hagyjuk, hagy próbálják ki ők is, hogy nagyobb kedvet kapjanak. Adjunk a baba kezébe saját kanalat, vagy engedjük, hogy a miénket fogja, és gyengéden irányítsunk néha vissza a tányérba, hogy újabb adagot merjünk a kanálra neki.
A hozzátáplálás sok maszattal, rumlival jár. Jobb, ha erre előre felkészülünk, hiszen nem segít, ha a baba azt látja rajtunk, hogy azon idegeskedünk, hogy minden pürés lett. Alakítsunk ki olyan környezetet, ami komfortos mind a kettőnk számára, és nem baj, ha koszos lesz valami. Ne a baba ünneplő öltözékében próbáljunk meg etetni, mert az előke ellenére is olyan lehet a ruhája.
A legtöbb baba sokkal jóízűbben eszik, ha nem egyedül kell étkeznie. Frusztrálhatja, ha mindenki körülüli őt, és bámulják, tukmálják az ételt. Sokkal felszabadultabb az étkezés, ha mi is eszünk mellette, ha láthatja, hogyan kell csinálni.
A hozzátáplálás türelemjáték. Fontos, hogy mindig tartsuk észben, hogy mennyire nehéz lehet a babának ennyi újdonsággal megküzdeni. Próbáljunk erre gondolni, mikor a baba nem akarja megenni azt az ételt, amit mi magunk készítettünk neki. Ne erőltessünk semmit, idővel minden baba a maga tempójában megérik és ráérez a dologra.