Darabos ételek bevezetése
A hozzátáplálás megkezdése nagy kaland a szülők és a baba számára egyaránt. Arról már írtunk, hogy mikor és hogyan érdemes ebbe belekezdeni a tej/tápszeren kívül más étel bevezetésébe. Arról is meséltünk, hogy teljesen normális, ha a picúrka eleinte nem mindig vevő az új tapasztalatokra, és mit tehetünk akkor, ha a baba nem akar enni. Alig, hogy a gyerek megismerkedett a rengeteg új ízzel, állaggal és a kanalas étkezéssel, máris jöhet az újabb felfedeznivaló, hiszen hamar eljön a darabos ételek ideje.
Sok szülő a hozzátáplálás kezdetekor hosszú hónapokra tervez a pürés táplálással, pedig a baba akár már 7-9 hónaposan is megérhet a darabos ételek kóstolására. Mint mindenben, ebben sem egyformák a gyerekek, fontos, hogy a baba fejlettségéhez igazodjunk, túl hamar ne erőltessük. A hozzátáplálás nem állandó folyamat, ahogy a baba egyre ügyesebb lesz, és a fejlődésében is újabb és újabb mérföldkövek érkeznek el, úgy változik az étkezése is.
Nézzük meg, mit kell figyelni ahhoz, hogy biztosan tudjuk, a baba megérett a darabos ételek kóstolására:
Képes egyenes háttal ülni, megtartani magát, fejét közben stabilan tartja: Mivel a darabos ételeket már mindenképpen az etetőszékben ülő babának kell kínálni, így fontos feltétel, hogy tudjon ülni. Ekkor már nem elég, ha ültetni lehet, fontos, hogy magától üljön ki, biztosan tartsa magát, ne dőlöngéljen közben. Azért is rendkívül fontos ez, mert a darabos ételek lenyelését meg kell tanulnia, és a próbálkozások közben bizony néha félrenyel, öklendezik. Mindez fontos tapasztalat a babának, meg kell tanulnia egyedül felköhögni a félrement ételt. Ez az újdonsült szülőknek ijesztő jelenet lehet, ám az esetek többségében ártalmatlan, a gyermek ügyesen megoldja - természetesen fontos, hogy a szülő mégis naprakész babaelsősegély tudással rendelkezzen, hogy tudja, mikor szükséges beavatkoznia, és hogyan tud a picinek segítenie.
Fontos feltétel továbbá, hogy a baba szem-, kéz- és száj koordinációja megfelelően fejlett legyen, képes legyen az ételt megfogni, és a szájába betenni. A 7-8 hónapos babára (vagy akár még tovább is) még az úgynevezett marokfogás a jellemző, ilyenkor érdemes ilyen alakú ételekkel kínálni, mert ezeket könyebben meg tudja fogni. A három ujjas, csippentő fogás majd csak később alakul ki.
A darabos ételek formája a fulladásveszély miatt sem mindegy, mindenképpen kerülni kell a kör vagy gömb alakú ételeket, melyek könnyen megakadhatnak - pl. szőlő, virslikarika, ribizli stb.
A rágás fortélyait idővel megtanulja a baba. Érdemes legelőször olyannal kínálni, ami gyorsan elolvad a szájban, mégis tudja rajta gyakorolni a rágást - pl. kukoricadarából készült pufi. Sok baba gyorsan ráérez a mozdulatra, másoknak meg kell mutatni, dicsérettel kell ösztönözni az utánzásra. A darabos ételek bevezetése nem megy egyik napról a másikra. Fontos, hogy a baba - és persze a szülők - számára kényelmes ütemben történjen. Ahhoz, hogy megalapozzuk az étkezéshez való jó viszonyát a babának, nem szabad, hogy bármi kényszer legyen, ne induljunk neki hatalmas elvásárokkal, és ha valamit ügyesen csinált, hatalmas örömmel fogadjuk.