Mikortól érezni a baba mozgását?
A terhesség hihetetlenül izgalmas időszak egy pár életében. Rengeteg új tapasztalattal, érzéssel, és ezzel együtt aggodalommal is jár. Mikor végre pozitívat mutat a terhességi teszt, a kismama máris alig várja, hogy megérezhesse az első apró mozgásokat a pocakjában. Pedig sajnos erre hosszú heteket kell még várni. De egy biztos: mindenképpen megéri a várakozást, hiszen egy semmihez sem hasonlítható élmény.
Ugyan a magzatnak a kezei és lábai már a 6-7 héten elkezdenek fejlődni, éppen ezért reflex-mozgásokat végezhet, de ezekből az anyuka még semmit nem érzékel. Ezek a mozgások pár hét elteltével már egyre tudatosabbak lesznek, hiszen a baba megkóstolja a kezét, megfogja az arcát vagy a köldökzsinórt, és különböző mozgásokat is végez a - most még - tágas térben, és mindezt ultrahangos felvételeken már követni is lehet.
Az, hogy ki mikor érzi először a baba mocorgását, nagyon változatos lehet: van, aki már a 13-14 hétben, és van, aki csak 20-24. hétben. Mind a két lehetőség teljesen normális, hiszen sok minden befolyásolja: a kismama alkalta, a magzat habitusa, a méhlepény helyzete, sőt, még az is, hogy hányadik terhesség. Leggyakrabban az első gyermekes anyukák később észlelik a mozgásokat, és ennek leginkább az az oka, hogy még nem tudják, pontosan milyen érzetet is kellene megfigyelniük, keresniük. Ugyanis az első pár hétben a baba mozgása nem olyan intenzív, mint ahogy azt a filmekben látni, az apró kisbaba még nem képes erősen megrúgni a mama pocakját, a külvilág meg pláne nem érzékelheti ezeket a mozgásokat. Az első kis mocorgások inkább érződnek buborékolásnak, bugyogásnak, majd később olyan érzés, mintha pillangók apró, selymes szárnyai lebbennének meg a mama pocakjában, vagy mintha egy apró, kedves kis kéz megcsikizne. Ezeket a gyengéd mozgásokat azonban könnyen össze lehet téveszteni az anyuka szimpla bélmozgásaival, éppen ezért azok az anyukák, akik már korábban érezték az apró, majd később egyre erősebb rúgásokat, sokkal hamarabb észreveszik az elsőket.
Az sokat segít az észlelésben, ha a kismama minden este lefekvés előtt egy kis csendes pihenőt tart, mely során csak a pocakjában zajló folyamatokra, érzetekre koncentrál. Ez a mindennapi rutin segít a babához való kapcsolódásban is, megkönnyíti a pocaklakóval való kapcsolat kialakítását, és egyben segíti a mama kiegyensúlyozott közérzetét is. Azért is érdemes este, pihenőidőben megfigyelni ezeket, mert a baba a nap nagy részében alszik, főleg akkor, mikor az anyuka mozog, hiszen a ringatásra könnyen elszenderedik.
A kismamán kívüli emberek még később érzékelhetik a baba mozgásait. Vékonyabb anyuka és mozgékony baba esetén az apuka akár már a 22-24. hétben érezheti a mozgásokat, ha a pocakjára teszi a kezét. Később ezek a rúgások olyan látványosak lesznek, hogy elég lesz a pocakot nézni, hogy meglássuk annak kidudorodását, hullámzását. Az erről készülő felvételek pedig garantáltan örök emlékek maradnak.